Opałkowa Chata – wyjątkowe miejsce w Bolesławcu

Opałkowa Chata – wyjątkowe miejsce w Bolesławcu
fot. B.org Restauracja jak domowy, niedzielny obiad z kompotem. Poznaj naszą ofertę.
istotne.pl chata, restauracja, opałkowa, jedzenie

Motto – wpis do księgi gości w Opałkowej Chacie
„Tomuś, dla Ciebie informacja, weź karczek i nie zapomnij o sosie czosnkowym. Jadło dobre, super klimat i życie stało się piękne. Zbyszek.”

Na dzień dobry chleb ze smalcem gratis do każdego zamówienia

To jest restauracja, do której wracam z każdej podróży. Mam tu swoje miejsce. I kiedy powiem kelnerce „Poproszę, to co zawsze”, dostaję moje ulubione danie. Jestem przecież stałym klientem. Domownikiem. Wchodzę, witam się, rozglądam po znajomym wnętrzu, podziwiam oryginalne dekoracje i biorę do reki grubą pajdę opałkowego chleba z chrupiącą skórką. Pachnie zbożem i zdrowiem. Smaruję go obficie domowym smalczykiem i zaczynam wybierać smakołyki z menu.

Menu: świńskie kawały, gnieciuchy, kwas i kompocik zakochanej sąsiadki

Co polecam, znając menu na pamięć? Przede wszystkim świńskie kawały! Dania z wieprzowiny są przygotowywane według dawnych, dobrych recept polskich gospodyń, co to wiedzą, że do serca mężczyzny tylko przez żołądek wiedzie najlepsza droga. A pachnie ona balsamowanymi polędwiczkami wieprzowymi, chrupiącym schabem z boczkiem, golonką z chrzanem wyciskającym łzy rozkoszy oraz kruchym karczkiem podawanym z grilla.

Jednak to, co zniewoli smakosza i nie pozwoli mu o opałkowej kuchni zapomnieć, to pierogi, zwane tu gnieciuchami. Jest w restauracji zatrudniona specjalna gospodyni tylko od pierogów, która je własnoręcznie ugniata i wypełnia obficie farszem z ziemniaków i sera, kapusty i grzybów oraz mięsa.

A na popitkę? Kwas chlebowy, uzyskiwany z żyta i słodu jęczmiennego o smaku i zapachu świeżo pieczonego żytniego chleba, doskonale gaszący pragnienie, wzmagający trawienie. Energetyczny i naturalny. Polecany kierowcom i sportowcom, bez względu na uprawianą dyscyplinę. I najsmaczniejszy, domowy kompot sąsiadki. Jak mi zdradzono, recepturę kompotu uzyskano od bardzo samotnej sąsiadki, która dla bardzo spragnionego sąsiada przygotowywała kompocik i dziś oboje żyją szczęśliwie razem.

Chrzciny, śluby, imieniny

Wyjątkowych klientów Opałkowa Chat ma więcej. To chyba jedyne miejsce, w którym stali klienci proszą o pracę. Kelnerka Agnieszka najpierw zorganizowała tu przyjęcie dla rodziny. Teraz jest specjalistką od organizacji przyjęć dla grup i cateringu. Urządziła tu niejedne chrzciny, komunie, spotkania biznesowe, urodziny, czy spotkanie klasowe – bardzo modne w tym roku.

Azyl dla rodziców

Miejsce, gdzie się nie pali. Mama może odpocząć i zjeść obiad, który na odmianę przygotował ktoś inny. Tato może zostać z dziećmi w ogrodzie i poczuć się dumny, kiedy syn lub córka zaprezentują mu wspaniała babkę z piasku, zrobioną na wielkiej piaskownicy, albo atrakcyjnego fikołka wykonanego dzięki kilku solidnie zamontowanym sznurom na specjalnym stelażu.

Mamy, które mają dość czterech ścian bloku, mogą zabrać tu malca i na więcej niż chwilę odpocząć. Maluch sam pójdzie w grządki truskawek i poziomek, które posadzone są specjalnie z myślą o dzieciach. Kelnerki zaproponują mamie w tym błogim czasie mocną, aromatyczną kawę i kawałek sernika z czekoladą lub szarlotkę własnego wypieku.

W Opałkowej w ogóle kocha się dzieci. Dlatego tak dobrze czuja się tu babcie, ciocie, wujkowie i wszyscy, którzy dostali w opiekę malucha i nie wiedzą, co z nim zrobić, by uatrakcyjnić mu czas. Dziecko dostanie loda, albo pożywne danie, podane w tak atrakcyjny sposób, że zje go nawet największy niejadek. W toalecie jest przewijak, na sali krzesełko dla małych dzieci. Zdarza się tak, że aby pozwolić rodzicom na zjedzenie obiadu, kelnerka bierze na ręce małą wiercipiętę.

Na pięterku Pub Mleczarnia

Za nim zostaniemy rodzicami zakochujemy się i przyjaźnimy. Dla zakochanych i przyjaciół jest pięterko. Pub Mleczarnia – to nowość w Opałkowej. Pub z drinkami, z kanapami, intymnymi zakątkami, nastrojową muzyką. Na życzenie można zostać i przez całą noc, w towarzystwie dzielnie pilnującego posesji stróża. Mleczarnia ma w ofercie Drinki Szalonej Krowy. Na intymny wieczór z przyjacielem proponuję z doświadczenia: Rogate Myśli (wódka, campari, sok pomarańczowy, grenadyna, lód) i Chwyć Byka Za Rogi (wódka, cura cao, sok ananasowy, sok grapefruitowy, lód).

Koncerty i swawole

Są tu też takie wieczory, że karczma huczy śpiewem i muzyką, jest pełna artystów. Koncerty muzyki ludowej, popularnej, bluesowej, artystyczne happeningi to dodatkowe smaki Opałkowej Chaty.

Restauracja dla przejezdnych z czworonożnymi przyjaciółmi

Opałkowa Chata ma otwarte, ciepłe ramiona dla podróżników i turystów, osób z trasy, które marzą, by rozprostować kości, chwilę odpocząć i dobrze zjeść przed dalszą drogą. Jest przystanią bez papierosowego dymu, z dużym ogrodem i monitorowanym parkingiem. Gdy podróżujesz ze swoim czworonożnym przyjacielem i dla niego znajdzie się miska. Nikt na was złym okiem nie spojrzy.

Prezenty na drogę

A gdy wyjeżdżasz z kraju, żegnasz się z nim bigosem, pierogami, prawdziwym schabowym, ocierasz łezkę i zabierasz ze sobą w prezencie dla cudzoziemców, którzy nie wiedzą, co to znaczy dobrze zjeść: domowej roboty smalczyk, albo polską miodulę. Gdy nie wybierasz się zbyt daleko, możesz zabrać ze sobą mrożone pierogi.

Kończąc posiłek słucham klientów. Obok mnie młoda mama z niemowlakiem na kolanach wybiera herbatę i zachwyca się różnorodnością, mówi do męża: „W największych miastach trudno znaleźć tak dobrą restaurację, prawda kochanie?”. Potem daje swej małej córeczce pierś i uśmiecha się błogo.

Opałkowa Chata:

 • restauracja z kuchnią polską
 • Pub Mleczarnia
 • catering
 • organizacja przyjęć
 • przyjmowanie grup turystycznych
 • koncerty i inne działania artystyczne
 • przyjazna dla dzieci:
 • duży teren zielony
 • ogródek zabaw
 • menu dla dzieci
 • przewijak w toalecie i krzesełko dla małego dziecka
 • duży monitorowany parking zamknięty
 • zwierzęta mile widziane

Opałkowa Chata 1 – Bolesławiec
ul. Cieszkowskiego 17
59-700 Bolesławiec
tel. +48 75 644 62 62
www.opalkowachata.pl

Opałkowa Chata 2 - Jelenia Góra
ul. Sudecka 72
58-500 Jelenia Góra
tel. +48 782 250 000
www.opalkowachata.pl

(informacja zlecona)