Oszuści oferują pracę za granicą

Oszuści oferują pracę za granicą
fot. sxc.hu Ministerstwo spraw zagranicznych odradza zawierania umów z niesprawdzonymi firmami bądź indywidualnymi pośrednikami oferującymi prace sezonowe za granicą.
istotne.pl praca, oszust, zagranica

Nieuczciwi pośrednicy obiecując załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjazdem i zakwaterowaniem pobierają opłatę. Często "organizacja" kończy się jednak na opłaceniu samego wyjazdu. Na miejscu okazuje się, że nic nie jest przygotowane. Osobie, która została nabrana, pozostaje szukanie pracy i zakwaterowania na własną rękę. Często zdarza się tak, że wyjeżdżający nie znają obcego języka i nie mają pieniędzy ani na opłacenie pobytu ani, co gorsze, na powrót do kraju.

Konsulaty pomagają poszkodowanym

Do Konsulatów zgłasza się wiele osób pokrzywdzonych przez nieuczciwych pośredników. Proszą o pomoc w powrocie do kraju. Konsulat może zapewnić taką pomoc dopiero po wpłaceniu przez rodzinę pokrzywdzonej osoby niezbędnej kwoty pozwalającej na opłacenie powrotu.

Trzeba uważnie sprawdzać oferty

Ministerstwo zaleca, aby przed podjęciem decyzji o wyjeździe, dokładnie zapoznać się z warunkami i możliwościami zatrudnienia oraz kwalifikacjami wymaganymi od kandydatów (w tym również dotyczącymi znajomości języka obcego). Wskazane jest także posiadanie pieniędzy, które mogą zapewnić bezpieczny powrót do kraju oraz wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wypadek leczenia i nagłej konieczności transportu chorego.

Zobacz także

Ministerstwo Spraw Zagranicznych