Sześć gmin – jedna turystyka

Sześć gmin – jedna turystyka
fot. B.org Przedsiębiorcy, miłośnicy turystyki oraz przedstawiciele gmin współdziałają razem, by rozwijać lokalną turystykę. Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, sześć gmin powiatu bolesławieckiego oraz zarząd powiatu podpisali porozumienie w tej sprawie.
istotne.pl btg, turystyka

W Nowogrodźcu przedstawiciele Bolesławieckiego Towarzystwa Gospodarczego (BTG), sześciu gmin powiatu bolesławieckiego oraz Zarządu Powiatu podpisali porozumienie, które będzie podstawą do zagospodarowania, wypromowania i utrzymania w należytym stanie miejsc, obiektów i tras turystycznych. Porozumienie mówi o opracowaniu nowych tras turystycznych na terenie powiatu i połączeniu ich z innymi ciekawymi miejscami na Dolnym Śląsku oraz poza granicami Polski.

Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, będące inicjatorem porozumienia, podjęło starania, by pozyskać do współpracy wszystkich, którzy zajmują się turystyką, czy z racji prowadzonych biznesów, czy zamiłowań. We współpracę zaangażowały się samorządy, miłośnicy turystyki oraz przedsiębiorcy.

Zdzisław Abramowicz Tomasz Gabrysiak Barbara Alaszewska Jarosław Fink Leopold HabiniakZdzisław Abramowicz Tomasz Gabrysiak Barbara Alaszewska Jarosław Fink Leopold Habiniakfot. Krzysztof Gwizdała

– Zajmowaliśmy się wypracowaniem tego porozumienia od kwietnia 2010 roku – mówi prezes BTG, Karol Stasik. – To sukces wszystkich, którzy to porozumienie podpisali. Współpracujemy z jak największym kręgiem osób zainteresowanych turystyką. I zamierzamy ten krąg poszerzać. Miłośnicy turystyki i pasjonaci różnych sportów znają trasy i atrakcje. Przedsiębiorcy potrafią określić najlepiej potrzeby turystów. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie zabytki i turystyczne atrakcje znajdują się na konkretnym terytorium administracyjnym sześciu gmin. Bez szerokiej współpracy plan rozwoju turystyki w całym powiecie nie powiedzie się.

Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze będzie koordynowało działania swoich partnerów w zakresie turystyki. Pierwszym pomysłem jest trasa kajakowa od Kraszewic (zapora) do Bolesławca (kładka przy ośrodku wodno-sportowym MOSIR). Później zostanie wyznaczona trasa spływu kajakowego Bóbr-Kwisa.

Barbara Alaszewska, właścicielka „Niebieskiego Buraka” w Łaziskach (jednego z najlepszych miejsc noclegowych w Polsce) bardzo chwali podpisane porozumienie. Zależało jej na nim od dawna. – Zajmujemy się w Polsce turystyką i brak współpracy między gminami nie był dla turystyki korzystny – mówi Barbara Alaszewska. – Turystyka nie ma granic. Takie porozumienie efektywnie ją wesprze. A należy korzystać z recesji w Europie – dodaje. – Angielscy turyści chętnie pojadą na ekonomiczne wakacje w nowe, wciąż nie odkryte dla nich tereny. A my mamy się czym pochwalić. Współpraca w zakresie turystyki wzbogaci wszystkich i będzie dla wszystkich korzyścią.

Barbara Alaszewska od dawna starała się zainteresować władze gmin odnowieniem starej trasy kolejowej na Grodziec (zbudowanej przez Kolej Górnośląską w II poł. XIX wieku, biegnąca z Leszna, przez Wschowę, do Grodźca Małego).

– To są niezwykle trudne administracyjnie negocjacje z PKP – mówi Alaszewska. – Ale wiem, że jednej z gmin udało się już wykupić teren trasy. Jest nadzieja na przepiękną ścieżkę rowerową. Turysta mógłby nie tylko zwiedzać piękny region, ale też zatrzymać się na pyszny, polski posiłek w restauracji przy tej trasie.

Dariusz Kwaśniewski, Wiesław Ogrodnik i Cezary PrzybylskiDariusz Kwaśniewski, Wiesław Ogrodnik i Cezary Przybylskifot. Krzysztof Gwizdała

– Oczekujemy tego, że porozumienie gmin i BTG w końcu przyniesie wymierny efekt w wyznaczeniu właściwych ścieżek rowerowych, konnych, pieszych czy kajakowych – mówi Jarosław Fink, menadżer Niebieskiego Buraka. – BTG jako jedyna organizacja realizuje zamierzone cele. Byliśmy już na wielu spotkaniach przeróżnych organizacji, ale niewiele z nich wyniknęło. Jeśli wszystko będzie szło tak, jak BTG zaplanowało, a na razie tak właśnie jest, można mieć nadzieję, że o rozwoju turystyki nie tylko będziemy rozmawiać, a będziemy działać.

W imieniu wszystkich stron porozumienie podpisali:

  • Prezes BTG i Przewodniczący Rady Powiatu Bolesławieckiego, Karol Stasik
  • Starosta Bolesławiecki, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski
  • Członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego, Dariusz Kwaśniewski
  • Wójt Warty Bolesławieckiej, Mirosław Haniszewski
  • Wójt Osiecznicy, Waldemar Nalazek
  • Burmistrz Nowogrodźca, Robert Relich
  • Wójt Gromadki, Dariusz Pawliszczy
  • Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec, Andrzej Dudkowski
  • Zastępca Prezydenta Miasta Bolesławca, Wiesław Ogrodnik.