Lekcja etyki: feminizm

Budynek I Liceum Ogólnokształcącego
fot. istotne.pl Uczniowie, którzy wybrali etykę, spotykają się raz w miesiącu i poruszają tematy nazywane w mediach kontrowersyjnymi. W tym miesiącu poznawali feminizm.
istotne.pl 0 grażyna hanaf, feminizm, 1lo bolesławiec

Reklama

Lekcje etyki są organizowane jedynie w I Liceum Ogólnokształcącym. Są fakultatywne i odbywają się popołudniami, po lekcjach. Zuzanna Mróz, jedna z prowadzących zajęcia dla klas II-III, zaprasza czasami gości, by pokazać problem z kilku stron. Za każdym razem poruszany temat ilustruje film. Rozmawiano już o aborcji, wykluczeniu, rasizmie i holokauście. W lutym tematem był feminizm.

fot. Grażyna Hanaf

Nasza dziennikarka Grażyna Hanaf opowiadała o tym, czym jest feminizm. Prezentowała różne oblicza ruchu. To najciemniejsze, w którym mieści się wściekłość na mężczyzn, kiedy pozwalają krzywdzić kobiety w imię prawa. I to jasne, które jest dążeniem do harmonii i równego szanowania obu płci. Poruszyła też jedno z najważniejszych zagadnień współczesnego feminizmu. Zmianę myślenia samych kobiet o sobie. Pozbycia się stereotypu drugiej płci. O myślowym barierach opowiadała na podstawie książki Fatemy Mernissi, marokańskiej feministki. Autorki książek „Europejski harem” i „Sny o wolności”.

Hanaf wyjaśniała, że feminizm to również dążenie do samoakceptacji kobiet. Ich cielesności i ról, jakie w życiu pełnią. Bo najważniejsze jest, by akceptowały same siebie. Nieważne, czy pełnią w życiu rolę matki i żony, czy inną, akceptowaną w mniejszym stopniu przez społeczeństwo, taką jak polityk, inżynier czy naukowiec.

Pierwsza z lewej: Zuzanna MrózPierwsza z lewej: Zuzanna Mrózfot. Grażyna Hanaf

Uczniowie na początku zajęć napisali na kartkach, z czym kojarzy im się feminizm. Zupełnie anonimowe wypowiedzi pokazują, jak różnie jest odbierany. Najwięcej uczniów uznało, że jest to dążenie do równouprawnienia płci i zmiany spojrzenia na nie. Podkreślali, że ani na mężczyznę, ani na kobietę nie należy patrzeć przez pryzmat stereotypów. Pisali o potrzebie szanowania kobiecej pracy i docenienia jej przez mężczyzn. Pojawiło się też jedno stwierdzenie, że feministki przesadzają na punkcie własnej dyskryminacji, i drugie, że tak naprawdę chodzi im o zdobycie władzy. Któryś z uczniów napisał też, że feminizm jest próbą zaprzeczenia swojej kobiecej naturze.

Mimo różnych poglądów i opinii uczniowie byli otwarci i zainteresowani tematem. Po wykładzie obejrzeli film „Na pierwszy rzut oka” w reżyserii Rodrigo Garcii. Poruszający współczesne problemy kobiet, ich różne postawy i charaktery.

fot. Grażyna Hanaf

Nasza redakcja zaprasza nauczycieli, którzy chcą przygotować nietypową lekcję. Prosimy o kontakt mailowy: [email protected].

Reklama