Darmowa telewizja cyfrowa w Bolesławcu

Darmowa telewizja cyfrowa w Bolesławcu
fot. Krzysztof Gwizdała Za pomocą zwykłej anteny można już odbierać TVN, TVN7, Polsat, TV4 i Puls. Wystarczy nowy telewizor lub przystawka do starego odbiornika.
istotne.pl telewizja, cyfrowa, mpeg-4, dvb

Telewizja cyfrowa to świetna jakość obrazu i przede wszystkim brak opłat za jej oglądanie. Do odbioru niezbędny jest albo nowy telewizor, albo – gdy mamy stary odbiornik – odpowiedni dekoder. W najnowszych telewizorach LCD czy plazmach dekoder jest częścią składową urządzenia. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego dekodera. Instaluje się go pomiędzy anteną a odbiornikiem. Do odbioru telewizji cyfrowej stosuje się takie same anteny jak do odbioru telewizji analogowej.

Nadawcy zalecają stosowanie anten wieloelementowych. Antenę należy skierować w kierunku Żagania, bo tam jest na razie najbliższy obiekt nadawczy emitujący telewizję cyfrową. W Polsce do kompresji obrazu wybrano standard MPEG-4. Na to warto zwrócić uwagę, bo starsze płaskie telewizory obsługują tylko MPEG-2.

– W tej chwili z Żagania można odbierać TVN, TVN7, Polsat, TV4 i Puls. Polsat planuje uruchomienie jeszcze Polsat Sport News, a TV4 ma uruchomić TV6 dla młodzieży. Tak samo chce zrobić Puls uruchamiając Puls2 – mówi Robert Dąbrowski z salonu TeleAudioVideo z Bolesławca.

W przyszłości, prawdopodobnie pod koniec 2011 roku, będą dostępne w postaci cyfrowej kolejne kanały: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia.

(informacja UKE/ Krzysztof Gwizdała)

Zobacz także

Informacje o telewizji cyfrowej (Emitel)