Taniec: azyl i świetna zabawa

Taniec: azyl i świetna zabawa
fot. Gerard Augustyn Grupa dorosłych ludzi trenuje taniec ludowy w Młodzieżowym Domu Kultury. – Dzięki tańcowi można odciąć się od całego świata – mówi instruktorka Anna Alicja Serkies.
istotne.pl mdk, taniec, zpit, ludowy

Spotkali się kilkanaście lat temu w Zespole Pieśni i Tańca Mały Bolesławiec. Potem tańczyli wspólnie w ZPiT Bolesławiec. Teraz są już dorośli. Mają swoje życie, swoje sprawy. Pracują, studiują, doktoryzują się. Mimo to taniec ludowy ciągle jest dla nich bardzo ważny.

W środku: Anna Alicja SerkiesW środku: Anna Alicja Serkiesfot. Gerard Augustyn

– Dwa lata temu nasza przyjaciółka wychodziła za mąż. Chcieliśmy zrobić jej niespodziankę i zatańczyć na jej ślubie – opowiada Anna Alicja Serkies, instruktorka tańca i nauczycielka MDK. – Wyszło fantastycznie. Znajomi panny młodej myśleli, że zaprosiła na wesele profesjonalną grupę taneczną.

Taniec ludowy to przede wszystkim świetna zabawaTaniec ludowy to przede wszystkim świetna zabawafot. Gerard Augustyn

Tancerze postanowili wrócić do dawnej pasji. – Jakiś czas temu ktoś rzucił hasło: a może byśmy zaczęli częściej trenować? – mówi Anna. – Niektórzy tańczą już od 20 lat. Dawne nawyki trudno wyplenić – uśmiecha się.

Raz w tygodniu trenują w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu. Marek Łętowski, szef placówki, udostępnił im salę. Cotygodniowe treningi to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi, do powspominania starych czasów.

fot. Gerard Augustyn

Nie znaczy to jednak, że Anna Alicja Serkies nie wiąże z tą grupą pewnych nadziei. – Chciałabym, aby występowali; aby mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności – zaznacza. – Oni są po prostu świetnymi tancerzami. Szkoda byłoby to zaprzepaścić.

fot. Gerard Augustyn

Zapytana o to, czy wyobraża sobie życie bez tańca, odpowiada: – Nie. To jest moje hobby, które zawsze będzie mi towarzyszyć. Pokochałam taniec już w dzieciństwie. Zajęcia były wspaniałe, pozwalały odciąć się od całego świata, odnaleźć azyl. I tak pozostało do dzisiaj.

(informacja ii)