Artyści o dobrych sercach

Artyści o dobrych sercach
fot. Grażyna Hanaf W holu kina Forum można obejrzeć prace plastyczne uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. To efekt dwumiesięcznych warsztatów terapii sztuką. Autorzy bez reszty poświęcili się swoim dziełom i bardzo chcą, by bolesławianie zwiedzili tę wystawę.
istotne.pl forum, wystawa, niepełnosprawność, mdk, pzsips

W holu kina Forum przez tydzień (do 23 listopada) prezentowane będą prace uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. Na ten wernisaż autorzy szykowali się już od dawna. Bardzo przeżywali publiczną prezentację swoich prac i cieszyli się z dużego zainteresowania, jakie wywołała.

– Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wystawić prace w Forum i że wiele osób będzie mogło je zobaczyć – mówi wychowawczyni Urszula Krzywdzińska. – Ciekawa jestem, jakie będą komentarze na internetowym forum. Często uważa się, że osoby upośledzone umysłowo są ciężarem dla społeczeństwa. Nie jesteśmy tolerancyjni. Do tej pory stykam się z uwagami, kiedy grupa wychodzi poza szkołę. Oglądają się za nami, komentują.

Wywiady dla mediów lokalnych i prezentacja własnych prac były dla twórców wielkim przeżyciemWywiady dla mediów lokalnych i prezentacja własnych prac były dla twórców wielkim przeżyciemfot. Grażyna Hanaf

– A ja podziwiam te osoby i uczę się od nich – dodaje Krzywdzińska. – W kontakcie z ludźmi nie stosują podchodów, nie oszukują, są naturalni. To, co czarne, jest czarne, a to, co białe, białe. Gdyby ludzie myśleli w ważnych kwestiach tak, jak oni myślą w tych najmniejszych, na świecie byłoby cudownie.

– Warsztatowicze oddali się całkowicie swojej pracy – opowiada Magdalena Konieczna, instruktorka w Młodzieżowym Domu Kultury i opiekun artystyczny projektu. – Plastyka to jest ich przestrzeń. Wyrażają się w niej i doskonale funkcjonują. Podziwiałam pieczołowitość, z jaką wykonywali swoje prace.

Autorzy prac: Tomasz Domański, Kamil Kaczmarek, Agata Karaban, Diana Łukasik, Ireneusz Matyjewicz, Mariusz Pawlus, Patrycja Polakowska, Łukasz Sasiela, Paweł Torończak oraz wychowawczyni Urszula Krzywdzińska i instruktorka Magda KoniecznaAutorzy prac: Tomasz Domański, Kamil Kaczmarek, Agata Karaban, Diana Łukasik, Ireneusz Matyjewicz, Mariusz Pawlus, Patrycja Polakowska, Łukasz Sasiela, Paweł Torończak oraz wychowawczyni Urszula Krzywdzińska i instruktorka Magda Koniecznafot. Grażyna Hanaf

– Mamy szczęście, że trafiliśmy na taką instruktorkę jak Magda Konieczna, bo ma rewelacyjny kontakt z naszymi dziećmi – mówi Krzywdzińska. – Nie każdy potrafi się odnaleźć wśród osób niepełnosprawnych. Są duzi, mają po lat 20 i więcej, ale są na etapie rozwoju dziecka 4–5-letniego. Cechą upośledzenia umysłowego jest to, że człowiek nie myśli logicznie. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniej techniki i ukierunkowanie pracy osoby upośledzonej.

– Uczniowie uczestniczyli już w zajęciach plastycznych – dodaje Urszula Krzywdzińska. – Ale po raz pierwszy malowali na sztalugach. W szkole nie ma takiej możliwości. Dlatego tak jesteśmy zadowoleni z zajęć w pracowni MDK.

Uczestnicy wernisażu zwiedzili też wystawę „Sztuka dawnej Japonii” w Galerii Długiej. Na zdjęciu jeden z twórców: Tomasz DomańskiUczestnicy wernisażu zwiedzili też wystawę „Sztuka dawnej Japonii” w Galerii Długiej. Na zdjęciu jeden z twórców: Tomasz Domańskifot. Grażyna Hanaf

Wszyscy, którzy w tym tygodniu wejdą do holu kina Forum, będą mogli obejrzeć prace artystów, dla których ta wystawa jest jedną z najważniejszych i największych w ich życiu. Artyści o dobrych sercach zapraszają do obejrzenia swojej dwumiesięcznej pracy.

(informacja Grażyna Hanaf)