Oświadczenie ks. dra Jarosiewicza w sprawie Dnia Niepodległości

Oświadczenie ks. dra Jarosiewicza w sprawie Dnia Niepodległości
fot. Krzysztof Gwizdała „Starostwo nie kontaktowało się z parafią, by zorganizować obchody Dnia Niepodległości” – pisze ks. dr Andrzej Jarosiewicz. Parafia reaguje na komentarze, które pojawiły się w Internecie. Poniżej oświadczenie.
istotne.pl bazylika, starostwo, dzień, niepodległość, andrzej jarosiewicz

Bolesławiec, dn. 13. listopada 2009

Szanowni Państwo!

Ponieważ na Państwa portalu wśród komentarzy dotyczących obchodów Święta Niepodległości pojawiają się różnego rodzaju domysły, a nawet posądzenia w niewybrednych słowach uderzające także i w tutejszą wspólnotę parafialną, w poczuciu zwykłej uczciwości spieszę wyjaśnić wszystkim okłamanym i zmanipulowanym całą sytuacją. Nie będzie to ocena zaistniałej sytuacji, ale stwierdzenie faktów, wobec kłamstw, które zaczynają się pojawiać.

  1. Każdego roku Starostwo Powiatowe wraz z tutejszą wspólnotą parafialną było współorganizatorem obchodów Święta Niepodległości. W tym roku bez podania jakichkolwiek przyczyn nikt ze Starostwa nie nawiązał kontaktu z Parafią w tej materii.
  2. Ponieważ nie zostaliśmy poinformowani jaki program obchodów zostanie zorganizowany ze strony Starostwa, zaplanowaliśmy Mszę św. w intencji Ojczyzny bez żadnych zmian, tak jak to było w latach poprzednich o godz. 11:00, aby nie kolidowała z innymi imprezami świątecznymi.
  3. Nikt ze Starostwa Powiatowego nie zapraszał księży dziekanów do modlitwy w Święto Niepodległości. Do tej pory ani ja osobiście, ani mój sąsiad z pl. Zamkowego nie otrzymaliśmy zaproszeń.
  4. Na zakończenie Eucharystii wspomniałem wobec licznie zgromadzonych przy świątecznym ołtarzu Bolesławian, że nikt nie zamykał Sanktuarium dla inicjatywy modlitwy za Ojczyznę 11 listopada. Ale też nikt w tym roku nie zainteresował się tą Świątynią ze strony współgospodarzy tego święta.
  5. Na koniec nie dziwię się, że wobec tak zagmatwanej postawy, przedstawiciele władz samorządowych, mając do wyboru capstrzyk na Bolesławieckim Rynku lub Eucharystię we wspólnocie z innymi w Sanktuarium, wybrało to drugie rozwiązanie, podobnie jak wielu innych uczestników modlitwy zgromadzonych na tej Eucharystii w Sanktuarium.
  6. Najważniejsze jednak jest to, że modliliśmy się jak w wielu innych miejscach Polski w intencji Ojczyzny oraz sprawujących władzę, by wolność wywalczona, okupiona organiczną pracą oraz wymodlona, stawała się dla nas ciągłym wezwaniem do budowania Polski suwerennej wewnętrznie i zewnętrznie, wspólnym domem dla wierzących i niewierzących.

Z wyrazami uszanowania dla wierzących i niewierzących,
których także prosimy o zwykły ludzki szacunek
dla uczuć religijnych tutejszych katolików

ks. dr Andrzej Jarosiewicz
proboszcz parafii