Bolesławianin podwójnym złotym medalistą Mistrzostw Polski w karate

Sławomir Graff
fot. Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki Sławomir Graff wywalczył dwa złote medale V Mistrzostw Polski Karate Tsunami i zdobył tytuł mistrzowski – 3 dan.
istotne.pl 0 zawody, karate

W dniach 14-15 listopada w Łowiczu rozegrano V Mistrzostwa Polski Karate Tsunami. W zawodach wzięło udział ponad 100 osób, w tym bolesławianin Sławomir Graff, przewodniczący Bolesławieckiego Koła Karate Tsunami.

Medaliści w konkurencji tokui kata, od lewej sensei Bogdan Marcinkowski 1. DAN Staroźreby, meijin Sławomir Graff 3. DAN Bolesławiec, shihan Paweł Przybyszewski 6. DAN PłockMedaliści w konkurencji tokui kata, od lewej sensei Bogdan Marcinkowski 1. DAN Staroźreby, meijin Sławomir Graff 3. DAN Bolesławiec, shihan Paweł Przybyszewski 6. DAN Płockfot. Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki

Karatecy rywalizowali w siedmiu kategoriach wiekowych i w ośmiu konkurencjach:

• full-contact kumite – walka w ochraniaczach w pełnym kontakcie, z możliwością stosowania wszelkich technik w stójce, parterze, zwarciu, klinczu itp.
  • jiyu-kumite – wolna walka bez ochraniaczy
  • yakusoku-kumite – walka zadaniowa, pokaz umiejętności
  • kata tsunami – pokaz ustalonych form walki z kilkoma napastnikami
  • tokui kata – pokaz własnych form walki z kilkoma napastnikami
  • kata tsunami drużynowo – drużynowy pokaz synchronicznych, ustalonych form walki z interpretacją
  • makiwara-kumite – pokaz technik walki na specjalnych przyrządach treningowych
  • sumo-grappling – „mocowanie się”, konkurencja rozgrywana tylko w kategorii osób najmłodszych.
Meijin Sławomir Graff 3. DAN i mistrz Nguyen Ngoc Noi 10. DAN spadkobierca i lider stylu Vinh Xuan kung fu z Hanoi w WietnamieMeijin Sławomir Graff 3. DAN i mistrz Nguyen Ngoc Noi 10. DAN spadkobierca i lider stylu Vinh Xuan kung fu z Hanoi w Wietnamiefot. Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki

Sławomir Graff wywalczył dwa złote medale (w konkurencjach jiyu-kumite i tokui-kata) i brąz w makiwara-kumite. W jiyu-kumite bolesławianin wygrał wszystkie walki eliminacyjne, w finale pokonując aktualnego Mistrza Europy Daniela Bogusza.

Medaliści Mistrzostw Polski w Karate Tsunami w 2009 r. w konkurencji jiyu-kumite, od lewej Mariusz Kowalski 2. DAN Łęczyca, Sławomir Graff 3. DAN Bolesławiec, Daniel Bogusz 5. DAN ŁowiczMedaliści Mistrzostw Polski w Karate Tsunami w 2009 r. w konkurencji jiyu-kumite, od lewej Mariusz Kowalski 2. DAN Łęczyca, Sławomir Graff 3. DAN Bolesławiec, Daniel Bogusz 5. DAN Łowiczfot. Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki

W konkurencji tokui-kata bolesławiecki karateka zaprezentował własny układ z użyciem dwóch noży (tokui-morote-tanto-kata). Technika została bardzo wysoko oceniona przez sędziów. Ale dopiero po barażu z sensejem Bogdanem Marcinkowskim Sławomir Graff wywalczył finał, w którym pokonał Pawła Przybyszewskiego z Płocka.

Od lewej soke Ryszard Murat 10. DAN Karate Tsunami, meijin Sławomir Graff 3. DAN Karate Tsunami, mistrz Nguyen Ngoc Noi 10. dan ze stylu Vinh Xuan kung fu z Hanoi w WietnamieOd lewej soke Ryszard Murat 10. DAN Karate Tsunami, meijin Sławomir Graff 3. DAN Karate Tsunami, mistrz Nguyen Ngoc Noi 10. dan ze stylu Vinh Xuan kung fu z Hanoi w Wietnamiefot. Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki

Ponadto 15 listopada Sławomir Graff zdobył stopień mistrzowski 3 dan i tytuł „meijin” (z japońskiego: „uzdolniony mistrz”).

(informacja Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki/ii)