Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Powiatowe obchody Święta Niepodległości
fot. B.org Koncert muzyki klasycznej, wykład historyczny i Apel Pamięci – tak uczczono 91 rocznicę odzyskania niepodległości w powiecie bolesławieckim.
istotne.pl święto, starostwo, dzień, niepodległość

Powiatowe obchody 11 listopada rozpoczął wykład Dariusza Stefaniaka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Prelekcja odbyła się w sali konferencyjnej starostwa. Wykładowca mówił o polskiej drodze do niepodległości: od powstania kościuszkowskiego, poprzez lata zaborów, aż do odzyskania suwerenności w 1989 r.

fot. Majka Nowak

– Umacniane przez pisarzy i poetów przeświadczenie o szczególnej roli narodu polskiego oraz idea „przedmurza chrześcijaństwa” były w niektórych okolicznościach sprzyjające, czasem jednak mocno ograniczały rozwój Polaków – podkreślił Stefaniak.

fot. Majka Nowak

Głos zabrał też starosta Cezary Przybylski: – Naród polski odgrywa szczególną rolę w historii Europy. Rok 1918 to niejedyny dowód na potwierdzenie tych słów. W ostatnich dniach mieliśmy okazję śledzić obchody 20 rocznicy zburzenia muru berlińskiego, które rozpoczęło proces wychodzenia z cięmiężycielskiego komunizmu. Uderzenie, które wywołało ten oczekiwany przez Europę upadek, wyszło spod ręki polskiej „Solidarności”.

fot. Majka Nowak

Tego dnia odbył się również koncert w wykonaniu podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury i Państwowej Szkoły Muzycznej w Bolesławcu. Sala konferencyjna urzędu rozbrzmiała muzyką m.in. Jana Sebastiana Bacha i Claude’a Debussy'ego.

fot. Majka Nowak

Około południa pododdziały 23 Śląskiej Brygady Artylerii i poczty sztandarowe kombatantów oraz bolesławieckich szkół przeszły spod siedziby starostwa powiatowego do bolesławieckiego Rynku, gdzie odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci i oddano salwę honorową. – Żyjemy w Polsce, kraju będącym początkiem wielkich zmian w europejskiej historii. Jesteśmy Polakami, rodakami tych, którzy nie dbając o własny interes czy wygody, cierpieli w walce o niepodległość naszą i naszych rodzin. Jesteśmy tu dziś, by oddać im cześć i szacunek – powiedział podczas uroczystości Cezary Przybylski.

fot. Majka Nowak

Powiatowe obchody Święta Niepodległości zakończyła msza w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Nabożeństwo odprawili kapelan 23 ŚBA Sławomir Szelągowski i ks. Andrzej Gidziński.

(informacja Starostwo Powiatowe/ii)