Zaadoptuj – daj dom starszemu psu

Zaadoptuj – daj dom starszemu psu
fot. M.Z. Wciąż wzrastająca ilość psów i kotów w schronisku w Dłużynie Górnej sprawia, że warto i trzeba mówić o ich adopcjach. Zimowa aura powoduje duże spustoszenie wśród najstarszych z nich, dlatego przedstawiamy kilka pytań i odpowiedzi, które pomogą znaleźć kochające domy dla naszych podopiecznych – piszą wolontariuszki związane ze schroniskiem.
istotne.pl pies, zwierzęta, schronisko, dłużyna, górna

Dlaczego ja mam rozwiązywać czyjś problem? Jeżeli pies był tak cudowny dlaczego się go pozbyli?

Dorosłe psy tracą dom z wielu przyczyn. Najczęściej nie z powodu złego zachowania psa, lecz w wyniku problemów opiekuna psa. Wielu sądzi, że psy trafiające do schroniska są genetycznie i psychicznie gorsze. Często rasowe, dobrze wychowane i użyteczne psy trafiają do schroniska, gdyż nabywano je w nieprzemyślanym impulsie i nie chce się już za nie ponosić odpowiedzialności. Inne przyczyny bezdomności dorosłych psów to: śmierć lub choroba opiekuna, zmiana pracy, nowe dziecko, przeprowadzka do miejsca, gdzie nie ma możliwości utrzymywania psa, alergie. Zmiana stylu życia: spodziewany małżonek nie lubi psów.

Jaką przewagę mają dorosłe psy nad młodymi lub szczeniętami?

Dorosłe psy oddawane do adopcji mają za sobą już trening posłuszeństwa i obyczajów domowych. Niektóre psy, nagle wyrwane z dotychczasowego środowiska, w nieznanym i trudnym otoczeniu schroniska mogą o tym chwilowo zapomnieć – niemniej w nowym, normalnym domu szybko wróci im pamięć. Były już nauczone, co znaczy nie wolno, wiedzą, jak szanować meble, dywany, buty itp. One już żyły już w domowej społeczności, wiedzą, co znaczy być częścią stada, umieją współżyć z ludźmi i w większości przypadków z innymi psami. Dorosłe psy – szczególnie te, które tego już zaznały – doceniają ludzką miłość i uwagę i wiedzą, jak na nie zasłużyć. Dorosłe psy pozwalają ci spokojnie, po dniu pracy, przeczytać gazetę, siedząc cicho obok. Są też chętnymi towarzyszami do spacerów na smyczy, aportowania itd. Na koniec: dorosłe psy są znanym towarem, łatwo ocenić ich zachowanie i temperament, a także wielkość, gdyż już nie rosną.

Torro – jest pod kolano, bardzo fajny i kontaktowy, ma około 7 lat. Garnie się do człowieka, umie chodzić na smyczy, nie wykazuje agresji, czip 118633Torro – jest pod kolano, bardzo fajny i kontaktowy, ma około 7 lat. Garnie się do człowieka, umie chodzić na smyczy, nie wykazuje agresji, czip 118633fot. M.Z.

Czy jest jakaś dobra przyczyna, by adoptować starszego psa zamiast szczenięcia, które ma całe życie przed sobą?

Na ogół każdy, kto przychodzi do schroniska, szuka szczenięcia albo młodego psa (trzy lata lub mniej). Przez adopcję starszego psa wyrażamy zarówno współczucie i szacunek dla życia w każdym wieku, jak i protest przeciwko bezmyślnemu, niehumanitarnemu rozmnażaniu psów, czy to dla zysku, czy dla zabawy. I tak jak szczenię ma całe życie przed sobą, tak starszy pies też ma przed sobą całą resztę swojego życia. Ty możesz dać temu psu wspaniałą resztę tego życia, sprawiając równocześnie sobie i swojej rodzinie wiernego towarzysza.

Czy starsze psy nie wymagają więcej kosztów na weterynarza?

Kontrola weterynaryjna i leczenie potrzebne są w każdym wieku. Zanim zaadoptujesz starszego psa, otrzymasz wszelkie uwagi na temat jego zdrowia od weterynarza. Jeżeli dowiesz się, że pies ma jakieś problemy ze zdrowiem, zdecydujesz, czy zechcesz go adoptować i czy stać cię na finansowe zaangażowanie w leczenie.

Czy nie jest prawdą, że starszego psa nie można już niczego nauczyć?

Miska – 9 lat, od 2 w schronisku, wesoła sunia, średnia, na widok człowieka od razu bierze miskę w zęby, lp 70Miska – 9 lat, od 2 w schronisku, wesoła sunia, średnia, na widok człowieka od razu bierze miskę w zęby, lp 70fot. M.Z.

Psa można uczyć w każdym wieku. Stare przysłowie: „Nie można starego psa nauczyć nowych sztuczek” jest całkowitą nieprawdą.

Jak długo dorosły pies będzie się przyzwyczajać do nowego domu?

Każdy dorosły pies ma indywidualny zestaw doświadczeń, tak więc trudno przepowiedzieć, jak długo będzie trwać jego dostosowanie. Dodatkowo, jeżeli pies był w schronisku, jego przykre doświadczenia mogą sprawić, że będzie zdezorientowany. Wiele psów zapomina wówczas o domowych zwyczajach. Staranie, cierpliwość i kochająca wyrozumiałość sprawią, że pies zapomni o przykrych doświadczeniach, a przypomni sobie to, czego go nauczono. To może być kilka dni, kilka tygodni lub kilka miesięcy.

Szarik – około 8-letni pies, odebrany w trybie interwencji. Nie widzi, ale pomimo tego wciąż kocha człowieka, jest radosny. Szuka odpowiedzialnych właścicieli, czip 064867Szarik – około 8-letni pies, odebrany w trybie interwencji. Nie widzi, ale pomimo tego wciąż kocha człowieka, jest radosny. Szuka odpowiedzialnych właścicieli, czip 064867fot. M.Z.

Nie każdy z psów musi zamieszkać w domu, ale łańcuchów nie popieramy. Dla wielu z nich ciepła buda i kojec lub pomieszczenie gospodarcze i zapewniony kontakt z właścicielem będą spełnieniem marzeń. Psy są zaczipowane oraz zaszczepione.

Jeśli nie masz warunków do adopcji, to pomóż nam pomagać:
34 1090 1968 0000 0005 2205 9551
TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE
KOŁO W DŁUŻYNIE GÓRNEJ
DŁUŻYNA GÓRNA 1F
59-930 Pieńsk

Schronisko dla zwierząt Dłużyna Górna 1F, tel. 75 778 04 12, tel. do wolontariuszek 601 079 807, 606 275 859.