Wróżby andrzejkowe w BOK-MCC

Wróżby andrzejkowe w BOK-MCC
fot. Grażyna Hanaf Wróżenie z wosku, fusów, szpilek i łódeczek z łupinek włoskiego orzecha oraz poznawanie imienia przyszłego ukochanego było częścią ponad trzydziestu wróżb – zabaw przygotowanych dla dzieci na zajęciach w BOK-MCC.
istotne.pl bok-mcc, warsztaty, andrzejki

W sobotnie przedpołudnie urządzono w pracowniach plastycznych BOK-MCC wielką zabawę we wróżenie i przepowiadanie przyszłości. Uczestniczące w zajęciach dzieci wróżyły sobie na ponad trzydzieści sposobów. Były wróżby tradycyjne, jak lanie wosku i wróżenie z cienia, który zlany wosk rzucał na ścianę. Ustawianie butów, by poznać, która z dziewcząt pierwsza wyjdzie za mąż. Z obierków jabłek, rzucanych za siebie, układało się imię ukochanego. Była magiczna butelka, po zakręceniu której odkrywano, czy w najbliższej przyszłości czeka dziecko wizyta u dentysty, czy prezent od Mikołaja. Na karteczkach papieru dzieci pisały swoje marzenia, potem umieszczały je w misie, lały na nie wodę i czekały, które wypłynie, bo to właśnie się spełni. Wróżono, jakie będą ich przyszłe zawody. Uczono mowy kwiatów i symboliki liczb.

Były też dowcipne zabawy w odkrywanie charakteru przyszłego małżonka na podstawie jego wyglądu. Jeśli ukochany ma brodę, wąsy, a jest łysy (mówiły wróżby), to z zawodu będzie kucharzem. A kiedy trafi się niski i otyły, to pewnie myśliwy, co lubi szerokie krawaty i wojskową grochówkę, jednocześnie doświadczony i zmysłowy.

Dzieci uczestniczyły w zabawie, poznając w ten wesoły sposób tradycję, która zamieniła się tego dnia w wesołe spotkanie towarzyskie. Zajęcia poprowadziły instruktorki BOK-MCC: Edyta Orlińska, Stanisława Wojda-Pytlińska oraz Katarzyna Klepaczek.

Kolejną propozycją warsztatów tematycznych dla dzieci będzie wspólne tworzenie zabawek choinkowych w sobotę 11 grudnia. Ilość miejsc jest ograniczona, więc warto zapisać się wcześniej. Zapisy w sekretariacie BOK-MCC, tel. 644 21 45, lub w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej, tel. 645 32 90.

(informacja Grażyna Hanaf)