Nowa (stara) koalicja

Nowa (stara) koalicja
fot. Gerard Augustyn Przedstawiciele PO, SLD i PSL podpisali porozumienie koalicyjne. O tym, kto zostanie starostą, dowiemy się na początku grudnia.
istotne.pl platforma obywatelska, starostwo, sld, psl, koalicja

W czwartek, 25 listopada, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Karola Stasika, szefa powiatowej PO, Stanisława Chwojnickiego, przewodniczącego Rady Powiatowej SLD, oraz Mariana Haniszewskiego, prezesa Zarządu Powiatowego PSL. Podczas spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia koalicyjnego tych trzech ugrupowań.

W dokumencie czytamy: „Platforma Obywatelska RP, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej, kierując się interesem mieszkańców powiatu bolesławieckiego w poczuciu odpowiedzialności wobec społeczeństwa, postanawiają utworzyć koalicję PO-PSL i SLD […] na czas trwania IV kadencji samorządu powiatowego (w latach 2010-2014)”.

Od lewej: Marian Haniszewski, Karol Stasik i Stanisław ChwojnickiOd lewej: Marian Haniszewski, Karol Stasik i Stanisław Chwojnickifot. Gerard Augustyn

– Trzecią kadencję oceniamy jako bardzo dobrą – powiedział podczas czwartkowej konferencji Karol Stasik. – Władze powiatu odnotowały szereg znaczących sukcesów. A jeśli coś funkcjonuje tak dobrze, to należy to kontynuować.

Szef powiatowej Platformy podkreślił, że koalicjanci są otwarci na współpracę z radnymi z innych ugrupowań: – Trzon koalicji będzie składał się z tych trzech partii, będziemy jednak kontynuowali rozmowy z innymi klubami. Chcemy przyciągnąć do koalicji ugrupowania zbliżone do nas programowo.

fot. Gerard Augustyn

– Priorytety, które sobie wyznaczyliśmy w ubiegłej kadencji, pozostają bez zmian: służba zdrowia, drogownictwo i edukacja – stwierdził Stasik. – Mamy jednak zamiar wzbogacić je o działania na rzecz rozwoju gospodarczego regionu oraz jego promocji. Co więcej, chcemy zmienić funkcjonowanie starostwa – urzędnik ma przede wszystkim służyć mieszkańcom.

O tym, kto zostanie starostą, dowiemy się dopiero na początku grudnia. – Mamy, oczywiście, kandydata na to stanowisko, ale jest za wcześnie, aby o tym mówić – powiedział Karol Stasik.

– Wchodząc do koalicji z PO i PSL w trzeciej kadencji, chcieliśmy pokazać, że partia lewicowa jest w stanie dobrze zarządzać powiatem bolesławieckim – mówi Stanisław Chwojnicki. – Zdaliśmy ten egzamin, o czym świadczą też wyniki wyborów. SLD odpowiadał za drogownictwo i pomoc społeczną. Stan dróg się poprawił, lepsza jest również kondycja szpitala. Oczywiście, zawsze są pewne niedociągnięcia, ale w tej kadencji zamierzamy je usunąć. A w ramach nowej koalicji zamierzamy realizować swój lewicowy program.

fot. Gerard Augustyn

W wyborach do Rady Powiatu Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 2 mandaty. – Na pewno życzyłbym sobie lepszego wyniku – mówi Marian Haniszewski. – Ale cieszymy się z tych dwóch mandatów, tym bardziej że coraz trudniej jest utrzymać się na scenie politycznej. Ważne dla mnie jest przede wszystkim to, że potrafimy się dogadać z naszymi koalicjantami, że potrafimy osiągnąć konsensus. Mamy też już pewien bagaż doświadczeń, dzięki czemu łatwiej będzie nam pracować w tej kadencji.