Kicz puszczamy przodem

Kiczowaty obrazek
fot. kj501113 Z dwustu zdjęć przesłanych na konkurs Gliniada 2009 trudno wybrać dobre. Zdjęcia konkursowe są pełne podstawowych błędów, a część z nich ociera się o kicz.
istotne.pl 0 konkurs, gliniada

Reklama

Parada Glinoludów to trudny temat. Nie jest łatwo wybrać coś z wielu propozycji tego wydarzenia. Są tu piękni, oryginalni modele, ciekawe aranżacje, egzotyczne zestawienia, nietypowe sytuacje. Oprócz tego jest też gra i pozy prezentujących się Glinoludów.

Zdjęcia konkursowe w tym roku można podzielić na trzy kategorie: słaby portret, źle kadrowane zdjęcia grupowe oraz kiczowate zdjęcia pozowane.

Portrety

EwaEwafot. Yahu

Zdjęć portretowych jest najwięcej. Glinoludy przyciągały od zawsze fotografujących swoją oryginalnością. Niestety prawie żadnemu z autorów nie udało się zrobić dobrego portretu, sfotografowane zostały tylko piękne osoby.

Sztuka, choć ma naśladować przyrodę, jest czymś sztucznym, czyli tworzącym własną rzeczywistość. Dlatego sfotografowanie pięknego modela (czy namalowanie go) nie znaczy jeszcze, że stworzyło się jakościowe dzieło sztuki. Zdjęcie nie jest dobre (piękne), bo model jest piękny. Zdjęcie wtedy jest wartościowe, kiedy udało się twórcy zaprezentować estetycznie sztuczną rzeczywistość. Taki portret wśród propozycji konkursowych jest jeden. Udało się w nim uchwycić szczerość i prostotę dziecka. Zdjęcie nie jest przegadane.

Zdjęcia grupowe

Podstawowymi błędami są złe kadry i masa śmieci na drugim, a nierzadko i na pierwszym planie. Fotografujący często pstrykali fotkę bezrefleksyjnie. Zwalniali spust, bo coś się działo.

Glinowanie 1Glinowanie 1fot. IZABELLA

Autor powyższego zdjęcia pewnie nie zdaje sobie sprawy, że widzowi zaprezentował dostawczego mercedesa i panią asystującą Glinoludom. Fotografował przecież dwie malujące się gliną dziewczyny. Intencje nie wystarczą, by zrobić dobre zdjęcie. Okazuje się, że sztuką jest pokazać na zdjęciu fotografowany obiekt, a nie coś, co przez przypadek wyszło.

Zdjęcia pozowane

Organizatorzy konkursu powinni zakazać ich wykonywania. Co jedno to bardziej nienaturalne, nieszczere i operujące tak banalnymi i nieoryginalnymi skojarzeniami, że słowo kicz samo pcha się na usta.

Old pictureOld picturefot. Meantime

Główne motywy są powielane najczęściej z teledysków pop. Nożycoręki z ukochaną, smutne panienki podpierające ściany, modelki zamyślone bez powodu. Nostalgia i wydumane pozy oraz wycięte postacie umieszczane na czarnym tle bez jakiegokolwiek pomysłu. A wszystko to opatrzone nadmuchanymi i pretensjonalnymi tytułami: Podglądacz (bo model wygląda przez okno), Rzeźby (bo modele stoją nieruchomo), W szponach uczuć (bo model ma przyczepione szpony do dłoni i całuje modelkę), Pod sztandarem (bo wycięta postać na czarnym tle trzyma kij w ręku), Razem (bo wycięte postacie na czarnym tle są obok siebie) oraz W objęciach złego (motywacja autora tego tytułu jest nie do odgadnięcia).

Rażąco dobre zdjęcia

Wybraliśmy cztery zdjęcia, które są tak dobre, że chciałoby się powiedzieć, iż nie powinny się znaleźć na tegorocznym konkursie. Odróżniają się od reszty drastycznie.

CourageCouragefot. Vea (Iwona Mucha)

Autor wydobył na zdjęciu to, czym emanowała kreacja Karoliny. Egzotykę przebrania oraz siłę i potęgę postaci. Zestawiając modelkę z murem w tle wydobył też kruchą niecodziennego zjawiska.

Gliniada 2009Gliniada 2009fot. jakub urbański

To zdjęcie jest opowieścią. Wykreowany został w nim inny, sztuczny i fascynująco bogaty świat. Narracja, którą wprowadzają postacie (bohaterowie), jest jego głównym atutem i świadczy o artyzmie dzieła.

Normandzkie lądowanieNormandzkie lądowaniefot. Glin-One

Jedyne zdjęcie, na którym tegoroczne dworskie przebrania Glinoludów stają się oryginalne. Autor sfotografował wykwintnie ubrane Glinoludki na normandzkiej plaży i dzięki temu wydobył je ze stereotypu dworskich skojarzeń. W tym roku przebrania w konwencji francuskich dam dworu były tak jednoznaczne, że okazało się, iż trzeba było pozbawić modelki tej konotacji, by wydobyć ich niecodzienne piękno.

ModlitwaModlitwafot. dobry

Urzeka to zdjęcie skupieniem, prostotą, delikatnością. Również anegdotyczne. Udowadnia, że nie trzeba koniecznie zabierać się za wielkie tematy. Dobry szczegół wystarczy, by zrobić wartościową fotografię. Dodać należy, że zdjęcia ludzkich dłoni to jedne z trudniejszych tematów do pokazania. Autorowi udało się uchwycić w niecodziennej konwencji ludzkie ciepło, które najczęściej dłonie symbolizują.

Redakcja portalu IstotneInformacje.pl życzy jury owocnej pracy przy wyborze zdjęć konkursowych. Czekamy na wyniki z niecierpliwością i wielkim zainteresowaniem.

(informacja redakcja ii)

Reklama