Nowoczesna edukacja filmowa

Nowoczesna edukacja filmowa
fot. Krzysztof Gwizdała Poszerzenie horyzontów uczniów, umiejętność krytycznego podejścia do mediów oraz indywidualny i twórczy odbiór dzieł filmowych to założenia programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
istotne.pl bok-mcc, film, edukacja, filmowa

W zeszłym roku z programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej skorzystało 880 uczniów powiatu bolesławieckiego. Do programu może zgłosić się każda szkoła. We wrześniu nauczyciele mają możliwość zapisać swoje klasy na całoroczne cykle filmowe. Każdy taki cykl obejmuje dziewięć spotkań, które odbywają się raz w miesiącu od października bieżącego roku do czerwca 2010.

Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Dla szkół podstawowych przygotowany jest program „Filmowe podróże” pokazujący najciekawszych kraje świata oraz „Filmowym przygody” i „Młodzi w obiektywie”, gdzie prezentowane są problemy młodych bohaterów. Dla gimnazjalistów będą prezentowane niszowe pozycje kina współczesnego. Licealiści zapoznać się będą mogli z cyklem „Filmowe Horyzonty”, czyli zestawem filmów o wyjątkowych walorach estetycznych i artystycznych, których nie znajdą w Multipleksach.

Według autorów programu, warto już od najmłodszych lat uczyć, że film stanowi jeden z najważniejszych tekstów kultury. Twórczość literacka i kinematografia doskonale się uzupełniają, stanowiąc dla siebie tło i kontekst interpretacyjny. Nauka o filmie i poprzez film nie tylko zwiększa wrażliwość młodego odbiorcy. Kształtuje także jego umiejętności analityczne oraz przygotowuje go do egzaminów cząstkowych i do matury.

Kadr z filmu Pan od MuzykiKadr z filmu Pan od Muzykifot. BOK

Spotkanie organizacyjne dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli odbędzie się 17 września o godzinie 15:30 w kinie Forum. Spotkaniu towarzyszyć będzie przedpremierowy pokaz filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej” (Irena Sendlerowa uratowała 2,5 tysiąca dzieci żydowskich wywożąc je z warszawskiego getta).

Zapisy przyjmowane są przez Iwonę Bojko Kierownika Impresariatu i Promocji Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Informacja pod numerem 075 644 21 46 lub 0668 546 116, e-mail: impresariat@bok.boleslawiec.pl

(informacja BOK/ii)