Wystawa wielkanocna w Muzeum Ceramiki

Wystawa wielkanocna w Muzeum Ceramiki
fot. Muzeum Ceramiki Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Serbołużyckie Muzeum w Budziszynie zapraszają na otwarcie wystawy „Wielkanocne i wiosenne obyczaje Serbołużyczan”.
istotne.pl muzeum ceramiki

W środę w Muzeum Ceramiki zostanie otwarta wyjątkowa wystawa ukazująca tradycje wiosenne i wielkanocne Serbołużyczan. Łużyczanie, zasiedlający teren między Łabą i Kwisą, utrzymali i rozwijali kulturę narodową pomimo nasilonej germanizacji, głównie dzięki wielkiej religijności, pielęgnowaniu tradycji i silnym związkom rodzinnym.

fot. Muzeum Ceramiki

Na terenie Górnych i Dolnych Łużyc od wielu stuleci kultywowane są dawne zwyczaje ludowe. Szczególnie bogaty w ludowy folklor jest czas Wielkanocy. Do niego należy między innymi zdobienie i darowanie jaj wielkanocnych. Od czasów reformacji istnieje tradycja obdarowywania chrześniaków przez rodziców chrzestnych. Zwyczajowy prezent składa się z kolorowo ozdobionych wielkanocnych jaj, bułki wielkanocnej oraz słodyczy. Magiczna liczba „trzy” oznacza dla obdarowywanych szczęście, pomyślność i zdrowie. Do innych obyczajów należą: ptasie wesele, korowody przebierańców, parada jeźdźców wielkanocnych, palenie czarownic, ustawianie i zrzucanie majowego drzewka.

fot. Muzeum Ceramiki

Z tymi i wieloma innymi obrzędami Serbołużyczan można zapoznać się oglądając wystawę w bolesławieckim muzeum. Otwarcie 3 marca o godzinie 16:00 w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14.

Wystawę będzie można oglądać do 11 kwietnia 2010.

(informacja Muzeum Ceramiki/ii)