Wiara, nadzieja, miłość, nienawiść – rewelacyjna wystawa i film

Wiara, nadzieja, miłość, nienawiść – rewelacyjna wystawa i film
fot. Laurent Dailland Czy zazdrość jest silniejsza niż miłość? Dlaczego kochamy? Dlaczego wierzymy i jak sprawdzamy naszą wiarę? Wystawę, etiudy i film „Piekło” Krzysztofa Kieślowskiego nieżyjącego artysty-reżysera, który w swojej sztuce szukał odpowiedzi na swoje pytania, będzie można obejrzeć w kinie Forum w najbliższy czwartek.
istotne.pl bok-mcc, kino, krzysztof, kieślowski

Czy zazdrość może zamienić nasze życie w piekło? Jakie mamy szanse na raj i czy przetrwamy w czyśćcu życia? Wystawa, która będzie prezentowana w Bolesławcu, jest próbą pełniejszego poznania Kieślowskiego, który uważając się za pesymistę dawał kinu i jego miłośnikom nadzieję. W dążeniu do osiągnięcia niezależności i spokoju, nieustannie rzucał wyzwania sobie, systemowi, w którym tkwił, a także kinu i współczesnej kulturze.

Podczas tworzenia wystawy wykorzystano fotografie i wycinki prasowe, plakaty, recenzje, katalogi i liczne publikacje, a także materiały archiwalne nigdy dotąd nie prezentowane. Znalazły się tam m.in. fragmenty ważnych wypowiedzi Kieślowskiego, pokazujące go w trakcie pracy nad filmami. Na planie „Blizny”, „Dekalogu”, „Trzech kolorów”, na festiwalach i w znaczących dyskusjach i spotkaniach.

Od czasu pierwszego pokazu w Muzeum Kinematografii w Łodzi do chwili obecnej wystawa pojawiła się w 27 krajach na czterech kontynentach.

Na czwartkową imprezę zaprasza Dyskusyjny Klub Filmowy „dkf bok”. Wernisaż rozpoczyna się o godzinie 18:00. Po otwarciu wystawy organizatorzy zapraszają na pokaz etiud „Tramwaj”, „Urząd”, „Koncert życzeń” oraz projekcję filmu „Piekło” na podstawie scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego. Wstęp wolny.

(informacja BOK/ Grażyna Hanaf)