Bractwo Ceramiczne sukcesem Lijewskiej

Bractwo Ceramiczne sukcesem Lijewskiej
fot. Grażyna Hanaf Dziś w Ratuszu powołano Bractwo Ceramiczne. Środowisko bolesławieckich ceramików nigdy nie było tak skonsolidowane. Pomysłodawczynią bractwa i osobą, która swój pomysł zrealizowała, jest nowa dyrektorka Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Ewa Lijewska.
istotne.pl ceramika, ewa lijewska-małachowska, bractwo

W Bolesławcu powstało Bractwo Ceramiczne. Właściciele ponad dwudziestu ceramik zdeklarowali swoje członkostwo. Dziś w Ratuszu odbyła się uroczysta ceremonia z udziałem ceramików i prezydenta miasta. Podczas Święta Ceramiki członkowie Bractwa Ceramiki będą szli na czele ceramicznej parady, otrzymają też od władz klucze miejskie.

Pomysł i jego realizacja jest zasługą nowej dyrektorki Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Ewy Lijewskiej. W serwisie IstotneInformacje.pl informowaliśmy już o początkach tego przedsięwzięcia i prezentowaliśmy zaprojektowane specjalnie dla ceramików kontusze.

Łańcuch ceramik Zenona Bramowskiego „Zebra”Łańcuch ceramik Zenona Bramowskiego „Zebra”fot. Grażyna Hanaf
Ozdobne łańcuchy są wykonywane przez poszczególne zakłady i prezentują charakterystyczne dla danej ceramiki zdobnictwoOzdobne łańcuchy są wykonywane przez poszczególne zakłady i prezentują charakterystyczne dla danej ceramiki zdobnictwofot. Grażyna Hanaf

Ewa Lijewska była pierwszą osobą, która dostrzegła, że miasto ceramiki nie podkreśla dostatecznie roli ceramik i ceramików. Podjęła się wiec skonsolidowania tego środowiska. Miała na to dobry pomysł i został on doceniony. Choć wspomina, że pierwsze rozmowy z ceramikami i reakcja na propozycję stworzenia bractwa spotkało się z mało entuzjastyczną reakcją. Ceramicy, tak długo nieobecni osobiście podczas Święta Ceramiki, a jedynie prezentujący swoje wyroby, musieli mieć czas na zastanowienie. Jak wspomina Lijewska jej pierwszy występ przed bracią ceramiczną zakończył się milczeniem i brakiem reakcji ze strony ceramików. Pomógł jej, głównie swym entuzjazmem Bogdan Nowak. Dzięki jego ekspresyjnej przemowie ceramicy wyrazili zainteresowanie wstąpieniem do bractwa.

Bractwo CeramiczneBractwo Ceramicznefot. Grażyna Hanaf

Podczas dzisiejszej ceremonii w Ratuszu ceramicy wyrażali swoje pozytywne opinie. Paweł Zwierz ma nadzieję, że powstanie bractwa będzie początkiem szerszej współpracy ceramików. Technologie, budowanie rynków zbytów, wymiana informacji, nowości technologicznych współpraca w tym zakresie byłaby dla właściciela Manufaktury szansą na walkę z konkurencją, która przybywa głównie z Chin.

Seniorem bractwa został Stanisław WizaSeniorem bractwa został Stanisław Wizafot. Grażyna Hanaf

Dyrektorka Bolesławieckiego Ośrodka Kultury przekonała środowiska ceramików, by wstąpili do bractwa oraz zaproponowała uszycie kontuszy. Zaproponowała także, żeby ozdobny łańcuch był wykonany przez każdą z ceramik oddzielnie. Tak, aby można było zaprezentować bogactwo wzorów z jakich słyną i jakimi odróżniają się od siebie poszczególne ceramiki. Efekt jej pracy został zwieńczony dzisiejszą ceremonią.

Na uroczystym powołaniu bractwa była także obecna jego pomysłodawczyni Ewa Lijewska (pierwszy rząd)Na uroczystym powołaniu bractwa była także obecna jego pomysłodawczyni Ewa Lijewska (pierwszy rząd)fot. Grażyna Hanaf

Jarosław Rutyna, członek świeżo powstałego bractwa podkreśla – Jesteśmy jako producenci ceramiki wisienką na torcie, powiem nieskromnie. Ceramika w Bolesławcu to najbardziej wyróżniająca się branża i to od niej zaczęło się święto ceramiki.

Dziś w Ratuszu prezydent oficjalnie powołał bractwo ceramiczneDziś w Ratuszu prezydent oficjalnie powołał bractwo ceramicznefot. Grażyna Hanaf

Zdeklarowani członkowie bractwa:
Manufaktura, Ceramika Artystyczna, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”, Ceramika Artystyczna Wiza, WR CERAMIKA S.C. J.K.W. Rutyna, PPHU Tyrcz, Garncarstwo „Błotny”, FCB „Wacław Jopek” – oddział „Klinkiernia Ołdrzychów”, „RUN” I. i K. Michalczak, Precius Ceramics „Dana”, „Zebra” Z. Bramowski, ZC „Rutpol”, ZC „Andy” A. Potocki, ZC Andar, Ceramika Millena S.C., „KM” Produkcja Wyrobów Ceramicznych, Ceramika Jacek Kalich, ZC „Cergor”, PCW Mirosław Czerniak, Ceramika Artystyczna „Irena”, WCO „Ada”, Ceramika Szlachetna I. Członka, „Cerlamp” M. Czubała.

(informacja Grażyna Hanaf)