Biedni nie śmiecą!

Biedni nie śmiecą!
fot. Gerard Augustyn Zamożność społeczeństwa przekłada się na ilość produkowanych śmieci. Bolesławianie mają więcej pieniędzy na sprzęt elektroniczny. Remontują domy, mieszkania, coraz więcej konsumują. Szkoda tylko, że nie radzą sobie ze śmieciami.
istotne.pl śmieci, ekologia

W naszym mieście funkcjonują jednostki zajmujące się utylizacją śmieci. Problem w tym, że niektórzy bolesławianie wolą wyrzucać odpady w lasach. Często słyszy się głosy, że w Niemczech panuje porządek i tam taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia. Oburzenie jest uzasadnione. Lasy to nasze bogactwo. Lubimy spędzać wolny czas na łonie natury. Ale nie w otoczeniu hałd śmieci!

Dlaczego tak się dzieje? Szkoda nam wydawać pieniądze na unieszkodliwienie odpadów, wolimy przeznaczyć je na coś przyjemniejszego. A śmieci zawsze można wyrzucić do lasu i po problemie.

Taka jest, niestety, mentalność wielu Polaków. Narzekamy, że w lasach i parkach jest brudno, ale nie reagujemy, kiedy widzimy, że sąsiad nocą wywozi śmieci do lasu. Czasem sami tak robimy, a potem tłumaczymy sobie, że nie stać nas na wywóz odpadów i... wyjeżdżamy na ekskluzywną wycieczkę do Egiptu.

Można zawsze powiedzieć: to nie są nasze śmieci, my za nie nie zapłacimy. Sęk w tym, że tracimy podwójnie. Samorząd sprzątnie śmieci, ale koszt ich wywozu pokryje z naszych podatków. Co więcej, któregoś dnia może okazać się, że ktoś naśmiecił w naszym ulubionym miejscu wypoczynku.

Poniżej prezentujemy materiał wideo, nagrany w pobliżu bolesławieckiej oczyszczalni ścieków. Autorami zdjęć są członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Środowiska.

Śmieci zostały uprzątnięte. Zapłacił za to właściciel oczyszczalni. W stertach odpadów członkowie Stowarzyszenia odkryli nagrobki z cmentarza komunalnego! Komentarz wydaje się zbędny.

Stowarzyszenie apeluje do Czytelników: pomóżcie nam walczyć z nielegalnymi wysypiskami, niech brudasy poniosą odpowiedzialność za swoje czyny. Biedni nie śmiecą!

(informacja Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Środowiska/ii)

Zobacz także

Strona Stowarzyszenia