Ceramiczny świat Bronisława Wolanina

Ceramiczny świat Bronisława Wolanina
fot. Gerard Augustyn Projektant i kierownik artystyczny spółdzielni Ceramika Artystyczna zaprezentował swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej łomżyńskiego muzeum.
istotne.pl ceramika, wystawa, wolanin, bronisław

Bronisław Wolanin to uznany na świecie artysta ceramik, na stałe związany z bolesławiecką Ceramiką Artystyczną. Wystawa w Łomży to kolejna ekspozycja prezentująca jego bogaty dorobek artystyczny. Projektant zaprezentował na niej swoje naczynia i obrazy ceramiczne.

fot. Janina Wolanin

Wolanin jest ceramikiem, którego twórczość zaważyła na kształcie polskiego wzornictwa ceramicznego i ceramiki artystycznej II połowy XX wieku.

fot. Janina Wolanin

„Śledząc jego ponad 40-letnie dokonania w projektowaniu przedmiotów użytkowych można zauważyć w ich formie i zdobnictwie zarówno inspiracje dawną kamionką […], jak też miękkość form organicznych” – napisała we wstępie do katalogu wystawy Marta Krajewska.

Bronisław Wolanin otrzymał za swoje prace wiele nagród, m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, złoty medal na V Międzynarodowym Triennale Ceramiki w Sopocie, główną nagrodę na Międzynarodowych Tragach we Frankfurcie nad Menem oraz wyróżnienie honorowe na Międzynarodowym Biennale Mozaiki Współczesnej w Buenos Aires.

fot. Janina Wolanin

Jego prace znajdują się w muzeach i galerach w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.

(na podstawie materiałów udostępnionych przez artystę/ii)