Muzyka – królewska droga edukacji

Muzyka – królewska droga edukacji
fot. Krzysztof Gwizdała Dzięki muzyce dziecko może osiągać w przyszłości lepsze wyniki w szkole. Szkoła Muzyczna Yamaha oferuje programy muzyczne, które rozwijają zdolności dziecka.
istotne.pl szkoła, dziecko, yamaha, kształcenie

Muzyka i muzykowanie, jak żadne inne działania, wpływają na rozwój zdrowych zachowań społecznych, rozwój inteligencji, wydajność mózgu, całościowy rozwój człowieka.

Muzyka czyni mądrzejszym. Aktywne muzykowanie zwiększa zdolności matematyczne i lingwistyczne. Badania dowiodły, że po dwóch latach nauki gry na instrumentach klawiszowych w znaczący sposób polepsza się zdolność abstrakcyjnego myślenia.

Koncepcja szkół Yamaha stworzona została w Japonii, z charakterystyczną dla tego narodu precyzją i dążeniem do udoskonalania umiejętności i kompetencji ludzkich. Yamaha Music Education specjalizuje się od 1954 roku w edukacji wczesnodziecięcej. Programy nauczania są rezultatem wieloletnich badań naukowych o rozwoju ludzkiego mózgu oraz doświadczeń pedagogów. Programy Yamahy umożliwiają dziecku już od 4 miesiąca życia kształtowanie słuchu, zdobywanie podstawowych doświadczeń muzycznych, a co za tym idzie uaktywniają potencjał i talent dziecka.

Do Szkoły Muzycznej Yamaha można zapisać dziecko już od 4 miesiąca życia. Szkoła, realizuje zasadę: bawmy się muzyką w każdym wieku. Oferowane są w niej poniższe programy.

Niemowlaki w Krainie Dźwięków

Program od 4 miesiąca życia. W programie tym muzyka występuje jako język. To właśnie ona daje możliwość komunikacji rodzica z dzieckiem oraz dziecka z nauczycielem. Rodzice bywają miło zaskoczeni obserwacją budowanych relacji rodzic-dziecko i dziecko-nauczyciel. Zajęcia zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa poprzez powtarzalny rytm lekcji. Bardzo ważne podczas zajęć jest stosowanie metody Dennisona, dzięki której możliwy jest równomierny rozwój obu półkul mózgu. Podczas stosowania metody „swobodnego odkrywania” przy muzyce klasycznej, rodzic obserwuje zachowanie swojej pociechy, która reaguje na muzykę i nawiązuje kontakt z innymi dziećmi. Zajęcia te dają rodzicom możliwość spędzenia wyjątkowego czasu ze swoją pociechą.

Szkraby i Muzyka

Program od 18 miesiąca życia do 4 lat. Obejmuje 3 tematyczne podręczniki: „Lato”, „Jesień” i „Zima”. Każda nowo poznawana piosenka na zajęciach jest pretekstem do odkrywania świata codziennych czynności i spojrzenia na nie z perspektywy dziecka. Poznajemy między innymi czynności wykonywane w kuchni, przedszkolu, na ulicy. Dzieci bez problemu przyswajają materiał muzyczny w postaci 43 piosenek i wierszyków. Każdej piosence przypisane są gesty, by dziecko łatwiej ją zapamiętywało i zrozumiało. W tym programie używane są instrumenty Orffa (instrumenty perkusyjne o nieskomplikowanej technice gry). Muzyka jest również inspiracją do malowania i rysowania. Uczestnictwo w programie powoduje, że muzyka staje się dla dziecka codziennością i naturalnym środowiskiem. Efektami dodatkowymi zajęć są: szybszy rozwój mowy, zwiększenie zasobu słów, swobodniejszy kontakt z rówieśnikami.

Dźwiękoludki

Elementarne wychowanie muzyczne dla dzieci od 4 roku życia. W wieku 4-5 lat słuch u dzieci rozwija się w zadziwiająco szybkim tempie. Istnieje wtedy możliwość wykorzystywania zabaw słuchowych, wprowadzenia ćwiczeń z zakresu śpiewu solfeżowego (nauka czytania nut głosem), ćwiczeń rytmicznych, a także słuchania muzycznych historii wspieranych muzyką programową. Podczas zajęć dzieci zapoznają się również z notacją (zapis nut) oraz terminologią muzyczną. Program ten uczy świadomego słuchania, śpiewania oraz grania na instrumentach klawiszowych.

Cudowny Świat Muzyki

Program jest przeznaczony dla dzieci od 4 roku życia. Maluchy są wówczas w wieku w którym naśladują świat dorosłych w zabawie. Program zajęć uwzględnia ową naturalną skłonność dzieci i dostrzega w tym doskonałą możliwość do uczenia drogą zabawy. W ten sposób muzyka staje się obligatoryjnym i naturalnym środkiem przeżywania świata przez dzieci. Powiązanie muzyki z ruchem, pozwala maluchom lepiej koordynować ruchy poszczególnych części swojego ciała i uczy nowych umiejętności ruchowych. Raz w tygodniu dzieci mają możliwość przebywania w „Cudownym Świecie Muzyki”. Śpiewają, słuchają i muzykują. Podstawowymi założeniami są: rozwijanie słuchu muzycznego, kształcenie głosu i wyrabianie poczucia rytmu. Wszystko to można osiągnąć dzięki śpiewaniu dziecięcych piosenek, zastosowaniu solmizacji (nauka czytania nut głosem) oraz poprzez wykorzystywanie różnych instrumentów. Przygotowując się do zajęć z instrumentami muzycznymi dzieci najpierw uczą się je rozpoznawać, a potem wspólnie muzykują w zespole.

Chcąc podarować dziecku coś wyjątkowego: świat pełen muzyki oraz lepszy start na przyszłość, można zapisać je do Szkoły Muzycznej Yamaha. Zapraszamy.

Programy wczesnodziecięce:

  • Niemowlaki w Krainie Dźwięków – dla niemowląt od 4 m-ca życia
  • Szkraby i Muzyka – dla dzieci od 18 m-ca życia do 4 lat
  • Cudowny Świat Muzyki – dla dzieci w wieku 4-6 lat
  • Dźwiękoludki – dla dzieci od 4 roku życia

Programy instrumentalne:

  • Gitara klasyczna – dla dzieci od 10 roku życia, młodzieży i dorosłych
  • Fun Key Kids (keyboard) – dla dzieci w wieku 6-8 lat
  • Fun Key (keyboard) – dla dzieci od 8 roku życia, młodzieży i dorosłych

Kontakt

Bolesławiec
YAMAHA Szkoła Muzyczna
Al. Tysiąclecia 10a/b
59-700 Bolesławiec
tel: +48 75 7322799
kom: +48 503 155 245
e-mail: kamila.strug@wp.pl
www.boleslawiec.yamahaszkola.pl

Jelenia Góra
YAMAHA Szkoła Muzyczna
ul. Górna 10-11
58-500 Jelenia Góra
kom: +48 506 199 303
e-mail: katmos7@wp.pl

(informacja zlecona)