Pozytywne zmiany na oddziale wewnętrznym szpitala powiatowego

Pozytywne zmiany na oddziale wewnętrznym szpitala powiatowego
fot. B.org Na oddziale wewnętrznym bolesławieckiego ZOZ-u wiele się zmieniło. Jest nowy zespół lekarzy specjalistów, poprawiono warunki pobytu pacjentów. Co więcej, władze lecznicy planują utworzenie pododdziału gastrologii.
istotne.pl starostwo, sesja, rada powiatu, szpital powiatowy

O zmianach na oddziale wewnętrznym opowiadał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się 28 stycznia, p.o. ordynatora Janusz Żołnowski. – W pierwszym etapie pracy przyświecały mi dwa główne założenia: stworzenie zespołu lekarskiego o odpowiednim wykształceniu oraz wprowadzenie zmian, które poprawią komfort pobytu pacjenta i dostosują oddział do wymaganych standardów – powiedział Żołnowski.

Janusz ŻołnowskiJanusz Żołnowskifot. Starostwo Powiatowe

Nowy zespół lekarzy specjalistów i nowy pododdział

Od 4 stycznia br. zespół tworzy siedmiu lekarzy specjalistów. Dwoje z nich posiada specjalizacje z zakresu leczenia nadciśnienia tętniczego oraz chorób układu pokarmowego. Kwalifikacje nowej kadry pozwalają na zabezpieczenie potrzeb pacjentów na odpowiednim poziomie. Co więcej, władze szpitala planują otwarcie nowego pododdziału gastrologii.

Pomocna z pewnością będzie wymiana starego sprzętu. Nowa pracownia endoskopowa ma być gotowa w ciągu trzech miesięcy.

fot. Starostwo Powiatowe

Lepszy komfort pacjentów

Na oddziale zmniejszyła się liczba łóżek (nie były wykorzystywane). Pozwoliło to na lepsze zagospodarowanie przestrzeni i poprawę warunków pobytu osób hospitalizowanych.

– Chory na naszym oddziale to przeważnie osoba w wieku zaawansowanym. To głównie chorzy leżący, dlatego wygodny dostęp do pacjenta jest bardzo ważny. Wziąłem to pod uwagę. Łóżka zostały ustawione w sposób komfortowy i wygodny zarówno dla pacjentów, jak i personelu – podkreślił Janusz Żołnowski.

fot. Starostwo Powiatowe

Krótsze kolejki do badań

P.o. ordynatora poinformował także, że w szpitalu bardzo skracają się kolejki. Badania w pracowni endoskopowej prowadzone są na bieżąco, dzięki czemu czas oczekiwania na przyjęcie nie przekracza 21 dni.

Obecnie oddział zapewnia diagnostykę z zakresu: kardiologii nieinwazyjnej, gastrologii, endokrynologii, nefrologii, angiologii i pulmonologii.


Lek. med. Janusz Żołnowski pełni obowiązki ordynatora oddziału wewnętrznego od 1 stycznia 2010 roku. Wcześniej był ordynatorem takiego oddziału w szpitalu w Chojnowie oraz starszym asystentem na oddziale wewnętrznym w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy.

(informacja Starostwo Powiatowe/ii)