Makijaż dla osób z cerą wrażliwą

Ewa Żegiestowska
fot. istotne.pl Prezentacja makijażu pokrywającego „pajączki” naczynek oraz porady, jak dbać o cerę wrażliwą i naczynkową.
istotne.pl 0 makijaż

Reklama

Objawy dyskomfortu zgłaszane przez osoby z wrażliwą cerą to uczucie pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, które następuje po umyciu twarzy wodą lub po zastosowaniu niektórych kosmetyków. Gdy następuje ubytek wilgoci i warstwa ochronna tłuszczu skóry zanika, pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne.Poniższy makijaż służy ich zamaskowaniu.

Do pierwszych sygnałów tej dolegliwości można zaliczyć pojawienie się rumienia wywołanego zmianą temperatury, wzruszeniem lub zdenerwowaniem. Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody. Z czasem przechodzi w rumień długotrwały, któremu towarzyszy opuchlizna, pieczenie i swędzenie, a na twarzy utrwala się widoczna czerwona siateczka naczyń krwionośnych.

Problem może pojawić się przy każdym typie cery. Zazwyczaj jednak dotyczy skóry cienkiej, delikatnej, wrażliwej, z płytkim unaczynieniem. Może pojawiać się już bardzo wcześnie w okresie dzieciństwa, jednak utrwala się po 20 roku życia.

Cerze naczynkowej nie służą ekstremalne warunki pogodowe – przegrzanie w suchych pomieszczeniach, wiatr i niskie temperatury na dworze. Powinno się unikać picia gorących napojów (gwałtowna różnica temperatur pobudza naczynka), szczególnie mocnej kawy i herbaty. Nie należy też palić papierosów (źle wpływają na każdy rodzaj cery!) ani pić dużych ilości alkoholu. Rozszerzaniu naczynek sprzyjają również gorące kąpiele i parówki.

Niektóre kosmetyki mogą źle wpłynąć na cerę. Aloes może powodować rozszerzanie naczynek, dlatego nie powinno się go w ogóle stosować przy tego typu cerze. Niewskazane są też toniki z alkoholem.

Pomocne mogą być zioła. Skrzyp polny i ruta, zawierają krzem, który obkurcza naczynka. Dobrze jest więc pić napar lub przyjmować tabletki z wyciągiem z tych roślin. Na efekty trzeba poczekać od 1 do 6 miesięcy. Do pielęgnacji cery wrażliwej z naczynkami używać trzeba specjalnych kremów. Preparat powinien zawierać witaminę C i K, a także wyciąg z ziół (kasztanowca, arniki, bratka, ruty, rumianku). Witamina C uszczelnia i odbudowuje naczynka krwionośne, a witamina K przyspiesza zanikanie czerwonych przebarwień na policzkach. Przy pielęgnacji cery wrażliwej i naczyniowej unikamy ostrych, gruboziarnistych peelingów. Drażnią wrażliwą skórę, powodują pękanie naczynek, mogą utrwalić lub pogłębić istniejący już rumień. Peeling enzymatyczny będzie dla takiej cery najlepszym rozwiązaniem.

O cerę wrażliwą można tez dbać domowymi sposobami. Dobry jest okład z płatków owsianych niwelujący podrażnienia. Płatki owsiane należy zalać ciepłym mlekiem (mleko zawiera proteiny mleczne, które m. in. nawilżają, regenerują i łagodzą podrażnienia). Wytworzonym kleikiem należy zmywać delikatnie twarz, następnie delikatnie przemyć tonikiem np. z płatków róż. Należy pamiętać, aby twarz cały czas była zwilżona, a ruchy delikatne i płynne. W lecie naturalną maseczkę odżywczą robimy z jogurtu naturalnego i natki pietruszki. Do 2-3 łyżek jogurtu naturalnego dodajemy garść świeżej, zielonej pietruszki i miksujemy. Masę nanosimy na twarz i szyję na ok.20 min. Zawarta w pietruszce duża ilość witaminy C rozjaśni przebarwienia, zmniejszy rumień i wzmocni kruche, pękające naczynka. Po kilku regularnych zabiegach na pewno będą mniej widoczne.

Reklama