Uczniowie z Lubania odwiedzili MDK

Uczniowie z Lubania odwiedzili MDK
fot. Gerard Augustyn Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego uczestniczyli w zajęciach plastycznych, modelarskich i tanecznych.
istotne.pl niepełnosprawność, mdk

We wtorek, 26 stycznia, w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu gościła grupa podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu. – To nasza pierwsza wizyta w MDK – mówi Irena Czajkowska, nauczycielka SOSW. – I mamy nadzieję, że nie ostatnia.

fot. Gerard Augustyn

– Dawniej często bywałem w Lubaniu. Tam poznałem kilka osób pracujących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym – opowiada Marek Łętowski, szef Młodzieżowego Domu Kultury. – Już jako dyrektor MDK zaproponowałem, aby młodzież z Ośrodka przyjechała do nas.

fot. Gerard Augustyn

Młodzieżowy Dom Kultury od lat współpracuje z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. – Ta współpraca przynosi wiele korzyści i im, i nam. Dla pedagoga praca z takimi dzieciakami to nowe doświadczenie, wyzwanie – stwierdza Marek Łętowski. – Ale warto podjąć ten trud. Mam wrażenie, że wizyta u nas była dla podopiecznych lubańskiego ośrodka dużym przeżyciem.

Uczniowie z Lubania mieli okazję wykonać modele samolotówUczniowie z Lubania mieli okazję wykonać modele samolotówfot. Gerard Augustyn

Uczniowie z SOSW wzięli udział w zajęciach plastycznych, modelarskich i tanecznych. – Interesuje mnie terapeutyczna rola sztuki i bardzo lubię pracę z młodzieżą – mówi Hanna Białas z pracowni plastycznej MDK. – Niektóre z tych dzieci mają ogromny potencjał i bardzo rozwiniętą wyobraźnię.

fot. Gerard Augustyn

Tego dnia uczniowie z Lubania mieli też okazję wykonać modele samolotów i potrenować na symulatorze lotu. – Starałem się tak poprowadzić zajęcia, aby zainteresować tych młodych ludzi – mówi Jan Aljanowicz, nauczyciel MDK. – Udało mi się zaciekawić 11 osób o różnym stopniu schorzenia.

– To nie jest tak, ze w naszej szkole nie przeprowadzamy tego typu zajęć – zaznacza Irena Czajkowska. – Tyle że tutaj, w Bolesławcu, nasi wychowankowie mieli okazję zetknąć się z nowymi nauczycielami. I starali się wypaść jak najlepiej.

Zajęcia taneczne poprowadziła Anna LeśniewskaZajęcia taneczne poprowadziła Anna Leśniewskafot. Gerard Augustyn

– Mam nadzieję, że współpraca między naszym ośrodkiem a MDK będzie się rozwijała – mówi Izabela Nowicka, nauczycielka SOSW. – Jesteśmy otwarci na współpracę. Chciałbym, żeby te dzieciaki przyjeżdżały do nas raz na kwartał. Albo i częściej – dodaje Marek Łętowski.

(informacja ii)