Napoleon może promować Bolesławiec

Napoleon może promować Bolesławiec
fot. lucente.org Dzięki działaniom miasta związanym z kultywowaniem pamięci o epoce napoleońskiej znaleźliśmy się w gronie kandydatów do członkostwa w Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich.
istotne.pl promocja, napoleon

Europejska Federacja Miast Napoleońskich zrzesza miasta, których historia wiąże się z Napoleonem Bonaparte. Jej prezydentem jest potomek rodziny Bonaparte – Charles Napoleon Bonaparte. Członkowie EFMN uczestniczą w ogólnoeuropejskim systemie promowania miast, imprez lokalnych i turystyki.

W Pułtusku, 16 lutego odbyło się spotkanie promujące działania stowarzyszenia. W spotkaniu promującym działania EFMN udział wzięli przedstawiciele polskich i rosyjskich miast w różny sposób związanych z epoką. Bolesławiec reprezentowali wiceprezydent miasta Maciej Małkowski i historyk z Muzeum Ceramiki Andrzej Olejniczak.

Od lewej: Maciej Małkowski, Charles Napoleon Bonaparte, Wojciech Dębski - burmistrz Pułtuska i Andrzej OlejniczakOd lewej: Maciej Małkowski, Charles Napoleon Bonaparte, Wojciech Dębski - burmistrz Pułtuska i Andrzej Olejniczakfot. UM

Nasze miasto jest jednym z ważniejszych miejsc związanych z historią Cesarza Francuzów. Napoleon gościł u nas pięciokrotnie. Pisaliśmy o tym tutaj.

Zapraszamy również do Muzeum Ceramiki, gdzie w dziale historii miasta znajdują się sale poświęcone epoce napoleońskiej. Muzeum zadbało o odtworzenie pokoju z epoki, w którym mógłby nocować Napoleon Bonaparte oraz zgromadziło ciekawe militaria z czasów wojen napoleońskich.

(informacja UM/ii)