Koncert wigilijny dla żołnierzy w Afganistanie

Koncert wigilijny dla żołnierzy w Afganistanie
fot. Anna Pawlak Po raz kolejny odbył się świąteczny koncert, dedykowany polskim żołnierzom przebywającym poza granicami kraju. Podczas wideokonferencji w poniedziałkowy wieczór mogli oni nie tylko na żywo posłuchać kolęd, ale również otrzymać płynące prosto z Polski świąteczne życzenia.
istotne.pl wojsko, żołnierz, afganistan, 23śba

W koncercie uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Bogdan Klich, gen. Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz gen. dyw. Tadeusz Płoski, biskup polowy.

Boże Narodzenie to czas szczególny, także dla tych, którzy nie mogą spędzić go ze swoimi rodzinami. W takiej sytuacji znajduje się 2 500 polskich żołnierzy. – Dziękuję im za cierpliwość, hart ducha i odwagę. Zwłaszcza teraz, gdy kończy się naprawdę trudny rok – powiedział podczas składania życzeń Bogdan Klich, szef MON-u. Specjalne podziękowania popłynęły także do rodzin żołnierzy, których wparcie odgrywa bardzo dużą rolę.

Podczas wideokonferencji w poniedziałkowy wieczór żołnierze mogli nie tylko na żywo posłuchać kolęd, ale również otrzymać płynące prosto z Polski świąteczne życzeniaPodczas wideokonferencji w poniedziałkowy wieczór żołnierze mogli nie tylko na żywo posłuchać kolęd, ale również otrzymać płynące prosto z Polski świąteczne życzeniafot. Anna Pawlak

– Taki koncert to bardzo dobry pomysł. Doskonale oddaje świąteczną atmosferę. Ważne, że możemy takie chwile spędzić wszyscy razem, tak jak dzisiaj, czy podczas Wigilii – ocenił mjr Józef Zaguła, który tegoroczne święta spędzi w Afganistanie.

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie licznie zgromadzili się, aby wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu. – Mojej rodziny nie ma tam w Warszawie, mieli za daleko z Bydgoszczy. Dostałem od nich opłatek w świątecznej paczce i na pewno pomyślę o nich w Wigilię. Z tęsknotą trzeba sobie jakoś radzić – mówił st. szer. Marcin Kuczma.

W imieniu żołnierzy świąteczne życzenia do kraju skierował gen. bryg. Janusz Bronowicz, dowódca VI zmiany PKW Afganistan, który zapowiedział, że na wigilijnym stole w Afganistanie nie zabraknie tradycyjnych potraw. Szopka bożonarodzeniowa już jest przygotowana. Żołnierze będą mogli też uczestniczyć w pasterce.

Tradycja nakazuje, by podczas wigilijnej kolacji pozostawić puste nakrycie przy stole. – Takie miejsce to pamięć o tych, którzy nie powrócili z misji do kraju – powiedział biskup polowy Tadeusz Płoski, który w poniedziałkowy wieczór odmówił modlitwę za spokój duszy st. szer. Michała Kołka (zginął w minioną sobotę).

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie licznie zgromadzili się, aby wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniuŻołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie licznie zgromadzili się, aby wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniufot. Anna Pawlak

– Najważniejsze życzenie, jakie można złożyć żołnierzowi przebywającemu w rejonie działań konfliktów zbrojnych, to życzenie szczęśliwego powrotu do kraju. To jest tutaj najbardziej istotne – dodał biskup.

Oprócz kontyngentu w Afganistanie życzenia usłyszeli również żołnierze przebywający w Kosowie i Bośni.


W bazie Ghazni (Afganistan) stacjonują również żołnierze 23 Śląskiej Brygady Artylerii. Bolesławieccy artylerzyści współtworzą Grupę Wsparcia Ogniowego VI zmiany Polskich Sił Zadaniowych. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

(informacja Anna Pawlak/ii)