Policja: ratujmy ludzi przed zamarznięciem

Policja: ratujmy ludzi przed zamarznięciem
fot. Marcin Zabawa Bolesławiecka policja prowadzi akcję „Zima 2009/2010”. Akcja ma na celu uchronienie osób (zwłaszcza bezdomnych) przed zamarznięciem. O tym, że zagrożone jest zdrowie i życie ludzi można poinformować policję telefonicznie, dzwoniąc pod numer 997 lub 112.
istotne.pl policja, akcja, zima, mróz

Kiedy na dworze panują ujemne temperatury wiele osób traci zdrowie lub życie. Ludzie umierają w wyniku nadmiernego wychłodzenia organizmu. Często dochodzi też od odmrożeń kończyn, kończących się ich amputacją. Problem dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty zdrowia lub życia dotyczy nie tylko osób przebywających na dworze. Niebezpiecznie jest także przebywanie w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach.

Policjanci apelują do mieszkańców miasta i powiatu bolesławieckiego o informowanie o sytuacjach, w których zagrożone jest zdrowie i życie ludzi. Z taką informacją można zadzwonić pod numer 997 albo 112. Funkcjonariusze pomogą dotrzeć osobie potrzebującej do odpowiedniej placówki, w której znajdzie pomoc.

Schronisko, noclegownia, jadłodajnia

W Bolesławcu działa schronisko (30 miejsc) i noclegownia (10 miejsc) dla bezdomnych mężczyzn. Schronisko i noclegownia mieszczą się przy al. 1000-lecia 30 (teren Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych), tel. 075 738 03 47. Natomiast przy parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy placu Zamkowym 1 b działa jadłodajnia, tel. 075 735 11 10 . Dziennie jest tam wydawanych 100 posiłków.

Akcja Zima 2009/2010 – działania policji na terenie miasta i powiatu

W czasie zimowych miesięcy na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego prowadzone są wzmożone kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby samotne i bezdomne. Policja współpracuje w tym zakresie z organami samorządu terytorialnego oraz organizacjami i placówkami społecznymi, które zobowiązane są do udzielenia pomocy osobom potrzebującym. Funkcjonariusze zwracają także uwagę na osoby nietrzeźwe, przebywające na świeżym powietrzu. W czasie nocnych patroli policjanci sprawdzają dworce, przystanki, ciągi kanalizacyjne, węzły ciepłownicze, opuszczone budynki oraz ogródki działkowe. W takich miejscach mogą przebywać osoby samotne i bezdomnych.

Informacje o osobach bezdomnych z terenu miasta można też przekazywać do Straży Miejskiej, tel. 075 644 79 90 lub 0 505 186 457.

(informacja KPP Bolesławiec/MZ)