Parytet w wyborach – zbieramy podpisy

Parytet w wyborach – zbieramy podpisy
fot. istockphoto Portal i gazeta IstotneInformacje.pl zachęca do udziału w akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem o wprowadzeniu parytetu płci na listach wyborczych. Podpisy zbierać będziemy w pubie Vinci w niedzielę od godziny 16:00.
istotne.pl wybory, parytet

W listopadzie na naszych łamach rozmawialiśmy o tym, kto rządzi w Bolesławcu: kobiety czy mężczyźni? Podczas tej rozmowy poruszyliśmy temat parytetu na listach wyborczych, czyli zmiany ordynacji wyborczej i zapewnienia nie mniejszej niż 50-procentowej obecności kobiet na listach wyborczych do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich.

Jeśli jesteś za taką zmianą podpisz się na liście. Podpisy będziemy zbierać w niedzielę od 16:00 do 17:00 w pubie Vinci w Parku Waryńskiego. Jeśli ktoś sam chce zbierać podpisy, to prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 0792 177 320.

Osoby chcące poprzeć tę inicjatywę muszą znać swój numer PESEL i być pełnoletnimi obywatelami RP. Podpisy zbierane będą tylko do 10 grudnia 2009 roku (22 grudnia trzeba złożyć je w Sejmie). Każdy podpis jest na wagę złota!

W Sejmie jest obecnie 80 procent mężczyzn, w Senacie 92 procent. W Radzie Miasta Bolesławca i w Radzie Powiatu Bolesławieckiego jest odpowiednio 80 i 85 procent mężczyzn.

W wielu krajach wprowadzony system kwotowy (parytet) umożliwił kobietom aktywność w życiu publicznym. Tylko mając rzeczywisty wpływ na stanowienie prawa Polki mogą wpłynąć na poprawę jakości życia, polepszenia swojej sytuacji zawodowej, zdrowotnej i społecznej.

(informacja redakcja ii)