Nowak startuje na prezydenta

Nowak startuje na prezydenta
fot. Gerard Augustyn Bogusław Nowak oficjalnie poinformował media, że będzie kandydował w wyborach na prezydenta Bolesławca. W kampanii pomoże mu Bernard Łętowski.
istotne.pl prezydent, wybory, bogusław nowak
Czy Bogusław Nowak zostanie prezydentem?
Nie
71.94 % głosów: 859
Tak
26.13 % głosów: 312
Nie mam zdania
1.93 % głosów: 23

Bogusław Nowak, radny, właściciel restauracji i hotelu Villa Ambasada, współorganizator i pomysłodawca Gliniady, oficjalnie poinformował dziś, że wystartuje w wyborach na prezydenta Bolesławca. Bernard Łętowski, były dziennikarz, deklaruje, że będzie Nowakowi w kampanii pomagał. – Sztab wyborczy utworzy się po rozpoczęciu oficjalnej kampanii, czyli po ogłoszeniu daty wyborów oraz zarejestrowaniu komitetu Bogusława Nowaka – wyjaśnia Łętowski. – Pomagam mu w kampanii i mam nadzieję być członkiem sztabu. Na wybieranie szefa sztabu, którego jeszcze nie ma, jest za wcześnie.

Prezydent Piotr Roman mówi, że spodziewał się takiej decyzji. Nie jest zaskoczony, choć uważa, że Nowak będzie jego poważnym oponentem. – Trudno mi oceniać tę decyzję, bo też dowiedziałem się przed chwilą – komentuje Piotr Roman. – Przewidywałem ją i mówiłem o tym wcześniej kilku osobom. Nie jestem więc zaskoczony. Będzie to trudny kandydat. Znam go od wielu lat i wiem, że jest moim nieubłaganym przeciwnikiem. Prawdopodobnie, jeśli dojdzie do drugiej tury, Nowak poprze lub odda głosy mojemu konkurentowi.

Dariusz Kwaśniewski, kandydat na prezydenta z partii PO, pytany kilka dni wcześniej o możliwość kandydowania Nowaka, powiedział, że jest to zawsze własna decyzja kandydata. – Bogusław Nowak może startować – mówił Kwaśniewski. – Kiedy podejmuje się taką decyzję, można poznać realną liczbę popierających nas osób. Kampania to ciężki kawałek chleba. Uważam też, że Nowak może odebrać trochę głosów Piotrowi Romanowi.

Karol Stasik, szef powiatowej PO, uważa, że radykalizm Nowaka zrazi do niego ludzi zdroworozsądkowych, zwolenników Platformy Obywatelskiej. – Wreszcie Bogdan Nowak zaczął pracować na własny rachunek – mówi Stasik. – Sam jestem ciekaw, jak jego koncepcja lidera sprawdzi się w praktyce. Nie każdy rodzi się Reaganem. Radykalizm Nowaka bliższy jest PiS niż PO i to tych wyborców może Nowak zaktywizować. Platformę popierają ludzie rozsądni, którzy wolą ludzi umiarkowanych w poglądach i działaniach. A takim człowiekiem jest Dariusz Kwaśniewski.

W lutym tego roku w materiale Kto na prezydenta Bolesławca? przewidzieliśmy taką właśnie listę kandydatów: Kwaśniewski – Nowak – Roman.

Poniżej prezentujemy oświadczenie Bogusława Nowaka:

Zdecydowałem się kandydować w nadchodzących wyborach na stanowisko prezydenta Bolesławca. Nie była to łatwa decyzja, bo ciągnie za sobą wiele konsekwencji dla mojego życia zawodowego i prywatnego. Ale uważam, że warto wykorzystać szansę na zmiany w naszym mieście. Uważam, że mogę być środkiem do osiągnięcia tego celu.

Wiem, że nie jestem kandydatem marzeń i do stereotypu samorządowca mogę nie pasować. Ale chyba wszyscy mamy już dość stereotypowych samorządowców od lat żyjących z publicznych pieniędzy, pozapinanych w sztywne sposoby samorządowego myślenia jak w garnitury. Czas się otworzyć, otworzyć Bolesławiec i zadbać o miasto i jego mieszkańców. Czas uwolnić ludzi od wszechobecności samorządu, ingerowania urzędników w nasze życie i rozrastania się administracji.

Czas walczyć o wszystko tak, jak walczyliśmy osiem lat temu ze sztabem Piotra Romana o zmiany w mieście. Wygraliśmy, piszę „my” bo i ja byłem w tym sztabie wyborczym. Tyle, że potem okazało się, iż ten nasz nowy, wymarzony prezydent to już nie ten sam człowiek a jego pomysły na Bolesławiec w dużej mierze polegają na rozrastaniu się samorządowych firm, konkurowaniu z prywatnym biznesem i zadłużaniu miasta.

Zobaczyliśmy człowieka, który potrafi nazwać poprzedniego prezydenta miasta palantem. Człowieka, którego podwładny bez konsekwencji może nazwać przedsiębiorcę czy radnego bydlęciem. Człowieka, który zniechęca do siebie ludzi, który zadłuża miasto, żeby przed wyborami zrobić festiwal inwestycji. Nie chcę takiego prezydenta.

Dziś wielu tych, którzy wtedy wspierali obecnego prezydenta, stało się jego przeciwnikami. Zbyt wielu, aby był to przypadek, kwestia urażonych ambicji czy też braku udziału w dzieleniu powyborczego tortu.

Jestem człowiekiem, który w swoim życiu realizuje to, co sobie zamierzy, osiągam cele, zamiast tylko o nich gadać. Mam doświadczenia, w przeciwieństwie do samorządowców, głównie w wydawaniu prywatnych, a nie publicznych pieniędzy. Jestem skuteczny, osiągam to, o co walczę. Ważne dla mnie jest to, że wierzy we mnie grupa przyjaciół i znajomych, którzy wspierają mnie z sympatii a nie z innych powodów.

Znacie mnie jako współtwórcę Gliniady, uczestnika Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i innych akcji, takich jak Dzień Misia. Znacie mnie jako tego, który domagał się oznakowań zjazdów z autostrady i na autostradę. Znacie mnie również jako radnego, który w interesie Bolesławca nie raz i nie dwa spiera się na sesjach m.in. o to jak lepiej promować nasze miasto i rozsądniej wydawać publiczne pieniądze. Znacie mnie wreszcie jako twórcę, mima.

Dlaczego mam szanse?

Wierzę w rozsądek bolesławian i siłę swojego programu. Wierzę, że Bolesławiec może się promować nie tylko piwnymi festynami i tym, że świeci w nocy. Wierzę, że nie musimy być jak Chłodnica Górska z filmu „Auta” umierająca po otwarciu autostrady. Wierzę, że możemy naprawdę, a nie tylko pozornie, zadbać o nasze zdrowie, o naszą młodzież, nasz sport i naszą kulturę.

Wierzę, że samorząd może zajmować się czymś więcej niż drenowaniem podatkami portfeli mieszkańców i stawianiem kolejnych budynków i fontann.

Tutaj, na tej stronie, będę prezentował kolejne punkty mojego programu. Wierzę, że przemyślicie je i uznacie za swoje. Wierzę, że tak jak ja uznacie, iż warto razem zadbać o nasze miasto i oddać je w ręce mieszkańców. Bo władza jest od tego, żebyśmy mieli równe chodniki, bezpieczeństwo, opiekę zdrowotną i żeby pomóc realizować pomysły mieszkańców na miasto.

Ogłaszam swoją decyzję teraz, bo nie chciałem, żeby rzutowała w jakikolwiek sposób na przebieg Gliniady i aby Gliniadę traktowano jako polityczną manifestację. Pewnie robiąc z Gliniady swój wiec wyborczy zyskałbym jako kandydat, ale nigdy nie chciałem i nie chcę, aby była ona sprawą polityczną.

W tych wyborach do samorządu lokalnego zacznijmy walczyć o wszystko, zacznijmy walczyć o Bolesławiec.

Czy Piotr Roman nie chce słyszeć o innych kandydatach? Czy Bogdan Nowak chciałby się zobaczyć jako prezydent miasta? Do kogo przemówi Kwaśniewski?Czy Piotr Roman nie chce słyszeć o innych kandydatach? Czy Bogdan Nowak chciałby się zobaczyć jako prezydent miasta? Do kogo przemówi Kwaśniewski?fot. MZ i KG

(informacja ii)