„Młody przedsiębiorca”: wkrótce ogłoszenie wyników

„Młody przedsiębiorca”: wkrótce ogłoszenie wyników
fot. Gerard Augustyn Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje biznesplany przed jury. Ogłoszenie wyników nastąpi 9 kwietnia.
istotne.pl konkurs, btg, młody przedsiębiorca, ekonomia

Dobiega końca kolejna edycja konkursu „Młody Przedsiębiorca”, adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy z podstaw przedsiębiorczości, rozwijanie motywacji do doskonalenia umiejętności, a także kształtowanie postaw i przedsiębiorczego myślenia.

fot. Gerard Augustyn

Konkurs składał się z dwóch etapów: w pierwszym uczestnicy przygotowali pisemnie biznesplan. Dwanaście najlepszych biznesplanów zostało zakwalifikowanych do następnego etapu konkursu, w którym uczestnicy prezentowali swoje prace przed jury (w składzie: Józefa i Marek Witasowie, właściciele Księgarni Agora, i Mirosław Sakowski, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości).

fot. Gerard Augustyn

W czwartek, 11 marca, komisja wysłuchała ostatnich siedmiu prezentacji. – Będziemy zwracać uwagę przede wszystkim na trzy elementy: przydatność pomysłu, jego atrakcyjność oraz na analizę finansową – mówi Mirosław Sakowski.

fot. Gerard Augustyn

– Bardzo trudno jest dziś wpaść na taki rozwiązanie, które młodemu człowiekowi po szkole gwarantowałby pewne źródło utrzymania – zaznacza Marek Witas. – Większość pomysłów, jakie zawarto w biznesplanach, była trochę nierealna. Wszystkie prace miały niedoszacowane koszty. Niemal wszyscy liczyli na dotację z Unii Europejskiej. Nikt nie wyszedł z założenia, że najpierw przydałoby się zdobyć doświadczenie i kapitał.

fot. Gerard Augustyn

Młodzi przedsiębiorcy myślą m.in. o założeniu szkoły tańca, salonu piękności, firmy recyklingowej czy hotelu dla zwierząt. – Część z nich ma zadatki na przedsiębiorców, dysponuje bardzo dużą wiedzą – stwierdza Mirosław Sakowski. – Jesteśmy pod wrażeniem tego, w jaki sposób wykorzystują techniki multimedialne – dodaje Marek Witas. – Ale wiele rzeczy muszą jeszcze przemyśleć – zaznacza Józefa Witas. – Staraliśmy się zwrócić ich uwagę na luki w tych biznesplanach. Każdy biznes jest trudny. Chcieliśmy im uzmysłowić, że kiedy prowadzi się działalność gospodarczą, trzeba myśleć o każdym szczególe.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się 9 kwietnia 2010 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. Zwycięzcy oraz ich opiekunowie otrzymają nagrody o łącznej wartości 2 500 zł (I miejsce: 1000 zł, II miejsce 700 zł, III miejsce 400 zł, IV miejsce 250 zł, V miejsce 150 zł). Ponadto zdobywca pierwszej nagrody otrzyma statuetkę ufundowaną przez Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”.

Od lewej: Mirosław Sakowski, Józefa Witas i Marek WitasOd lewej: Mirosław Sakowski, Józefa Witas i Marek Witasfot. Gerard Augustyn

Organizatorami konkursu są: Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, Powiat Bolesławiecki oraz Księgarnia Agora. Serwis IstotneInformacje.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

(informacja ii)