Niedowidzący i niewidomi poczuli wolność

Niedowidzący i niewidomi poczuli wolność
fot. www.sxc.hu (TALUDA) Dwanaście osób wraz z rodzinami miało okazję uczestniczyć w szkoleniu „Chcę poczuć wolność”.
istotne.pl warsztaty, powiat, niepełnosprawność, niewidomy

Akcję „Chcę poczuć wolność” zorganizowało bolesławieckie koło Polskiego Związku Niewidomych przy wsparciu Powiatu Bolesławieckiego. 12 beneficjentów z terenu naszego powiatu wraz z członkami rodzin mogło uczestniczyć w zajęciach z psychologiem. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się z białą laską, a także mieli okazję uwrażliwić swój zmysł dotyku poprzez poznawanie rzeźb z ceramiki, metalu i innych materiałów.

fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu

– Zawsze staramy się wspomagać najbardziej potrzebujących. Niewidomi i niedowidzący to grupa szczególnie narażona na izolację w naszym społeczeństwie. Z pewnością nie mamy jeszcze tak komfortowej infrastruktury, nie brakuje wad i barier, ale ta największa bariera leży raczej w naszej mentalności. Rzadko widzimy na naszych ulicach osoby z białą laską. A jeśli już widzimy, to nie bardzo wiemy, jak się zachować – mówi starosta Cezary Przybylski. – Powiat chce to zmienić, również przez wspieranie takich cennych pomysłów jak ten.

– Projekt Polskiego Związku Niewidomych zasługiwał na uwagę ze względu na swoją innowacyjność. Dzięki przeprowadzonym szkoleniom osoby niewidome lub słabowidzące, które dotychczas być może wcale nie wychodziły z domu, zdobyły umiejętności poruszania się w terenie. Będą miały szansę większego usamodzielnienia się i uniezależnienia się od innych. Dlatego też Zarząd Powiatu Bolesławieckiego docenił wagę projektu i przyznał pomoc finansową na jego realizację – dodaje Barbara Kostyra, szefowa Referatu Spraw Obywatelskich, Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bolesławcu.

Ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazano na ten cel niemal 1 500 zł.

(informacja: Powiat Bolesławiecki/ii)