Bolesławianie na planie filmowym

Budynek BOK-MCC
fot. istotne.pl Na warsztatach filmowych w BOK-MCC nakręcono etiudę o młodym hazardziście. Prosto opowiedziana historia i dobra gra młodych aktorów to atuty filmu „Kasa”.
istotne.pl 0 film, bok - mcc

Reklama

Podczas dwudniowych warsztatów feryjnych młodzież pracowała pod okiem reżysera Przemysława Filipowicza i Michała Szweda, operatora prowadzącego warsztaty filmowe w BOK-MCC. Monika Bachciak, która zagrała w filmie rolę kasjerki, opowiedziała nam o pracy na planie filmowym. – Było ciężko, ale przede wszystkim dużo radości i zabawy. W pierwszym dniu uczyliśmy się, jak pracować z kamerą. Następnie warsztatowicze wspólnie obmyślili scenariusz oraz wybrali role – opowiada Monika.

Inspiracją scenariusza miała być notatka prasowa znaleziona w gazecie lub Internecie. Nakręcony na warsztatach film „Kasa” to historia kasjera kinowego, który przez uzależnienie od hazardu popada w poważne kłopoty. Nakręcenie sześciu minut filmu, zajęło ponad osiem godzin. – Dzięki profesjonalnemu sprzętowi można było poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym – mówi Monika. – Włożyliśmy dużo serca w ten film. Uważam, że praca na planie filmowym była podwójnie przyjemna, również ze względu na grono osób, z którymi mogłam współpracować.

Film warsztatowy składa się z ośmiu prostych scen, klarownie opowiadających historię. Jest sensacja, jest refleksja, a film ma mocny akcent podnoszący napięcie. Gratulujemy młodym aktorom i filmowcom debiutu.

W filmie „Kasa” w reżyserii Bartosza Amroziewicza wystąpili: Szymon Wasylów (Marek), Bartosz Amroziewicz, Michał Żak, Kamil Sałek (dyrektor) Monika Bachciak (kasjerka 1), Monika Szoka, Oliwia Żabińska, Aleksander Ulatowski, Joanna Trawniczak, Przemek Filipowicz i Bartosz Jusypenko.

To drugi film bolesławieckich uczniów. W 2006 roku BOK wyprodukował film „Tu też może być Londyn” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Film był realizowany we współpracy z portalem IstotneInformacje.pl w ramach projektu edukacji filmowej „Kreator” realizowanego przez Grażynę Hanaf.

Scenariusz „Tu też może być Londyn” podzielony został na trzy epizody. Każdy opowiada historię jednej pary w momencie kluczowym dla ich związku. W filmie zagrało również samo miasto – jego koloryt i klimat. Podczas zdjęć zamknięta na godzinę została ulica Bolesława Prusa, gdzie robiono zdjęcia z podnośnika.

Najważniejsze w projekcie było to, by młodzież nauczyła się między innymi, jak wygląda casting, jak przygotowuje się aktora do planu, jak wygląda kręcenie filmu oraz jaki sprzęt jest niezbędny na planie filmowym. Świetne kreacje stworzyli: Joanna Ćwik, Paulina Soroka, i Kacper Trafalski.

(informacja Grażyna Hanaf)

Reklama