Otwarto wystawę prac Adama Abla

Otwarto wystawę prac Adama Abla
fot. B.org Pokazano rzeźby, które się upodabniają i naśladują.
istotne.pl bok-mcc, wystawa, rzeźba, międzynarodowy plener ceramiczno, adam abel
Brak opisuBrak opisufot. B.org

W galerii BOK można oglądać wystawę rzeźby ceramicznej "Mimikra", prezentującą prace Adama Abla. Artysta, uczestnik tegorocznego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego, zaprezentował nie tylko rzeźby, ale również animowany film, będący ich uzupełnieniem.

Tytuł wystawy "Mimikra" pochodzi od greckiego mimikós i oznacza naśladownictwo. Najczęściej tego terminu używa się w zoologii, opisując upodabnianie się kolorem lub kształtem zwierząt całkowicie bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony. Przykładem są muchy wyglądające jak osy.

Adam Abel podkreśla, że jego animacje i rzeźby tworzą całość i wzajemnie się wyjaśniają. Tworzone przez niego filmy były prezentowane na festiwalach w Szwajcarii, Estonii i Francji. O tym, że są przyjmowane dobrze przez publiczność i krytyków świadczyć mogą prestiżowe nagrody, jakimi zostały uhonorowane, między innymi Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu WRO'95, pierwsze miejsce za animację w konkursie Young Electronics Art w latach 1993, 1994 i 1995. Bolesławiecka wystawa będzie czynna do 22 sierpnia.