Stypendia i nagrody starosty rozdane

Stypendia i nagrody starosty rozdane
fot. Gerard Augustyn Dziesięcioro uczniów szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia starosty. – Rada Powiatu dała nam wspaniałe narzędzie do motywowania dzieciaków – powiedział Cezary Przybylski.
istotne.pl starostwo, stypendium, gala

Stypendia Starosty Bolesławieckiego przyznawane są uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Otrzymują je laureaci olimpiad i turniejów oraz osoby, które osiągnęły średnią ocen przynajmniej 5,2 w liceum ogólnokształcącym, 4,8 w technikum i 4,75 w zasadniczej szkole zawodowej.

Dziesięcioro podopiecznych szkół ponadgimnazjalnych, którzy reprezentowali swoje placówki w konkursach menedżerskich, historycznych, ekologicznych, matematycznych, gastronomicznych czy fizycznych, otrzymało Stypendia Starosty Bolesławieckiego. Zdaniem starosty Cezarego Przybylskiego, uchwała w sprawie programu wspierania uzdolnionej młodzieży jest jedną z najważniejszych: – Rada Powiatu, podejmując uchwałę o nagrodach i stypendiach, dała nam wspaniałe narzędzie do motywowania dzieciaków. Wiele wysiłku wkładamy w rozwój kształcenia w powiecie. Dajemy szkołom wsparcie i umożliwiamy im rozwój, a one z kolei doskonale uczą i wychowują.

Miesięczna wysokość stypendium wynosi 100 lub 200 zł. W tym roku każdy stypendysta otrzyma 600 lub 1200 zł.

Stypendyści Starosty Bolesławieckiego:

 • Angelika Turbak, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – średnia ocen 4,94
 • Lidia Ziółkowska, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – średnia ocen 4,8
 • Łukasz Neć, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – średnia ocen 5,0
 • Iwona Wilk, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – średnia ocen 4,9
 • Barbara Kopała, uczennica Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych – średnia ocen 4,81
 • Patrycja Habiniak, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – średnia ocen 5,11
 • Angelika Michałowska, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bolesławcu – średnia ocen 5,23
 • Przemysław Juda, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bolesławcu – średnia ocen 5,54
 • Ilona Grzyb, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bolesławcu – średnia ocen 5,31
 • Mihaly Balogh, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bolesławcu – średnia ocen 5,31.

Nagroda finansowa Starosty Bolesławieckiego i unikatowa statuetka

Stypendyści mogą dodatkowo otrzymać Nagrodę Starosty Bolesławieckiego i unikatową ceramiczną statuetkę, wykonaną przez artystę Czesława Matyjewicza. Statuetka przedstawia efeba z sową na ramieniu.

Nagrodę może dostać zarówno uczeń, jak i absolwent szkoły ponadgimnazjalnej, gimnazjalnej i podstawowej. Wysokość nagrody to 1 tys.-1,5 tys. zł.

Laureaci Nagrody Starosty Bolesławieckiego

 • Jakub Hankiewicz, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bolesławcu – I miejsce w kategorii K1J w IV Otwartych Mistrzostwach Polski we Freestyle’u Kajakowym w Jeleniej Górze, II miejsce w Otwartych Mistrzostwach Polski we Freestyle’u Kajakowym Zabierzów 2009
 • Wojciech Kowalski, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bolesławcu – II miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w biegu na 600 m w Spale (2009 r.)
 • Łukasz Woleński, absolwent Zespołu Szkół Budowlanych – laureat zawodów centralnych XXII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Wodzisławiu Śląskim, dyplom uznania od Posła na Sejm RP, członka Komisji Edukacji Dzieci i Młodzieży Ewy Wolak
 • Barbara Jaworska, absolwentka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – osiągnęła najlepszy w powiecie bolesławieckim wynik na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

O tym, co sprawia, że uczniowie osiągają sukcesy, mówił podczas gali, która odbyła się 27 kwietnia w Galerii Zdolnych MDK, Dariusz Kwaśniewski, członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego: – W zeszłym roku uczniowie naszych techników zdali maturę najlepiej na Dolnym Śląsku. Maturzyści z liceów i techników zajęli trzecie miejsce wśród 29 powiatów. To znakomity wynik! Takie sukcesy osiągają nieliczni. Co wpływa na to, że je osiągacie? Talent – mają go szczęściarze! Urodziliście się z predyspozycjami. To ogromne zobowiązanie. Musicie te talenty mnożyć i ciężko pracować. Wiele zawdzięczacie też nauczycielom i rodzicom. Im także należą się dziś oklaski.

Zarząd Powiatu wyróżnił też trzech nauczycieli: Cezarego Czernatowicza, dyrektora I LO w Bolesławcu, Bronisława Sołka, nauczyciela przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Budowlanych i Edytę Gorczycę, nauczycielkę przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

Zarząd Powiatu Bolesławieckiego ma możliwość przyznawania nagród i stypendiów dzięki uchwale Rady Powiatu Bolesławieckiego, która została podjęta w grudniu ubiegłego roku.

– Kłóciliśmy się o każdy zapis po to, by nie zgubić żadnego utalentowanego ucznia, by docenić i sportowców, i artystów, i miłośników przedmiotów ścisłych – powiedział przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Robert Rosiński. – Dziękuję za tę pracę radnym, szczególnie zaś Jarosławowi Molendzie i Henrykowi Jasińskiemu, a także naczelniczce Alicji Krzyszczak.

Galę poprowadzili Alicja Krzyszczak, naczelniczka Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego, i Marek Łętowski, szef MDK. Uroczystość uświetniły występy uczestniczek zajęć pracowni wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury.

(informacja Starostwo Powiatowe/ii)