Niezwykłe lekcje historii w II LO

sebastian-gorski-ipn
fot. istotne.pl W placówce gościł edukator IPN-u, który przeprowadził dwie lekcje „PRL – państwo totalitarne?”.
istotne.pl 0 historia, lekcja, 2lo bolesławiec

Reklama

W II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu odbyły się dwie wyjątkowe lekcje historii, zatytułowane „PRL – państwo totalitarne?”. Przeprowadził je, i to w znakomity sposób, Sebastian Górski, edukator wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Tego typu zajęcia edukatorzy IPN-u prowadzą w ramach projektu „Lekcje z historii najnowszej” – mówi naukowiec. – Projekt ten ma na celu zaprezentowanie uczniom tej historii, która bardzo często jest nieobecna w szkołach, bo nauczyciele po prostu nie mają na nią czasu.

– Moim zdaniem, były to bardzo ciekawe czasy, żyli w nich nasi rodzice, dziadkowie, warto tę historię poznać lepiej – kontynuuje Górski. – Tym bardziej że IPN udostępnia uczniom materiały niedostępne w podręcznikach: fotografie, plakaty, utwory muzyczne. Częstokroć wnoszą one do lekcji więcej niż tekst z podręcznika.

Już na początku zajęć edukator półżartem podkreślił, że „IPN to nie tylko teczki”. I rzeczywiście. – Nie odpowiadam na pytanie, zawarte w temacie lekcji – zaznacza Sebastian Górski. – Czy PRL był państwem totalitarnym lub quasi-totalitarnym? A jeśli tak, to czy przez cały czas trwania tego państwa? To uczniowie mają sobie wyrobić zdanie na ten temat, analizując teksty, czytając artykuły czy biogramy. Ta lekcja ma ich też zachęcić do czytania, do zgłębienia historii tego okresu.

Uczniowie mogli przekonać się m.in., jak funkcjonowała peerelowska gospodarka, jakie były absurdy życia w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. – Ale staram się również tłumaczyć, że PRL to nie tylko stan wojenny, rok 1956, ale też życie codzienne, architektura i sztuka – wyjaśnia Górski.

Współpracownik IPN-u gościł w II LO z inicjatywy Barbary Sykulskiej, nauczycielki historii. – Ze względu na ograniczoną liczbę godzin historię najnowszą rzeczywiście traktuje się po macoszemu, a według mnie jest to ważna epoka w dziejach Polski – mówi nauczycielka. – Tego typu lekcje są istotne ze względu na młodych ludzi, którzy uświadamiają sobie, że teraz mają wolność i demokrację, ale nie dostali tego w prezencie. Polacy musieli o tę wolność walczyć.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie II LO i Zespołu Szkół Elektronicznych.

(informacja: ii)

Reklama