Warsztaty Glinart trwają w Concordii

Warsztaty Glinart trwają w Concordii
fot. Gerard Augustyn Bezpłatne zajęcia adresowane są do dzieci i młodzieży z powiatu bolesławieckiego. W piątek Glinart zakończy pokaz powarsztatowy.
istotne.pl warsztaty, gliniada, glinart

Od trzech dni w Galerii Concordia trwają bezpłatne warsztaty Glinart, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie Via Sudetica. Zajęcia prowadzą Barbara Bednarowicz, studentka III roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, oraz Mariusz Laudański, student V roku Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Animacja Społeczno-Kulturalna.

– Można się tutaj nauczyć lepić w glinie – opowiada Barbara, która prowadzi zajęcia plastyczne. – Uczestnicy warsztatów poznają różne techniki lepienia w glinie. Nie narzucam żadnego tematu, nie chcę wprowadzać żadnych ograniczeń. Chodzi przede wszystkim o to, żeby rozbudzić wyobraźnię.

Prace warsztatowiczów są bardzo różnorodne. – Trzyletnie dzieci lepiły koniki, a dwudziestoparolatkowie garnki i dzbanki – uśmiecha się Barbara.

Mariusz natomiast podkreśla, że nie przygotowuje młodych ludzi do zawodu aktora. – To są zajęcia parateatralne, które rozwijają ciało, umysł, myślenie – mówi.

Nie znaczy to jednak, że na Glinarcie nie można dowiedzieć się czegoś ciekawego o teatrze. Przeciwnie, w bolesławieckich warsztatach uczestniczy aktorka Olga Paszkowska, do niedawna związana z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze. – Olga chętnie dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym z młodzieżą – dodaje Mariusz.

Oboje prowadzący zgodnie przyznają, że Glinart to przede wszystkim dobra zabawa. – Jesteśmy grupą osób o bardzo różnych temperamentach. Dzięki temu udało nam się tutaj stworzyć wyjątkową atmosferę – mówi Barbara.

Piątkowe zajęcia potrwają od 12:00 do 16:00. Glinart zakończy pokaz powarsztatowy.

(informacja ii)