Weekend z biegiem na orientację

chlopiec-bieg-zawody
istotne.pl 0 zawody, bieg, pachnik, małgorzata szeliga

W Kliczkowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Biegu na Orientację. 28 września na starcie stanęło niemal 190 biegaczy w wielu od 7 do 19 lat. Medale i dyplomy najlepszym zawodnikom wręczał Edward Spraski, wiceszef Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu.

Zawody zorganizowane zostały przez UKS „Orientpark Osiecznica” we współpracy z Joanną Matejewicz, dyrektorką Zamku Kliczków. Finansowo imprezę wsparły: Powiat Bolesławiecki oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki (w ramach programu „Sport Wszystkich Dzieci”).

Tego samego dnia w okolicach Kliczkowa rozegrano pierwszą z dwóch odsłon eliminacji do Szkolnych Mistrzostw Świata w Biegu na Orientację w grupie Selected.

Na starcie stanęło kilkoro medalistów Mistrzostw Polski Juniorów, m.in. Bartłomiej Szeliga (wicemistrz Polski na tzw. średnim dystansie, aktualny szkolny wicemistrz świata), Adam Sawościanik ze Złocieńca (brązowy medalista Mistrzostw Polski w Biegu Nocnym), mistrzyni Polski Aleksandra Hornik i jedna z najbardziej utalentowanych młodych zawodniczek – wicemistrzyni Polski Zuzanna Wańczyk z klubu PUKS „Młode Orły” Nowy Dwór Mazowiecki.

To właśnie ci zawodnicy zdominowali pierwszy z dwóch etapów eliminacyjnych w kategoriach W2 i M2 (jedyną niespodzianką była dyskwalifikacja Adama Sawościanika). W kategorii W1 pierwszy etap wygrała Agata Szymoniak, a w M1 zwyciężył Jakub Sawościanik.

Drugi etap – bieg na dystansie klasycznym – przeprowadzono następnego dnia w pobliżu miejscowości Wilczy Las. Faworyci ponownie nie zawiedli. Wśród tych, którzy zakwalifikowali się do mistrzostw świata (kwiecień 2013 r. w Portugalii), znalazło się troje gimnazjalistów z Iwin: Bartłomiej Szeliga, Marcin WieczorekPaulina Tschierschke. Szczegółowe wyniki na stronie www.orientpark.pl.

(informacja: Dariusz Pachnik/ii)