Ciotka Klotka tęskni za Tik-Takiem – spotkanie z Ewą Chotomską

Ciotka Klotka tęskni za Tik-Takiem – spotkanie z Ewą Chotomską
fot. Gerard Augustyn Ewa Chotomska, reżyserka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek, spotkała się z dziećmi w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Artystka czytała najmłodszym swoje utwory i podpisywała książki.
istotne.pl literatura, galeria format, ewa, chotomska, ciotka, klotka

W piątek 5 czerwca w Galerii Format (Miejska Biblioteka Publiczna) odbyło się spotkanie z Ewą Chotomską, reżyserką, scenarzystką i autorką tekstów piosenek dla dzieci. Artystka ma ich na koncie około 500. Wśród tych najbardziej znanych są „Szczotka, pasta”, „Mydło lubi zabawę” czy „Fantazja”, uznawana za piosenkę dziecięcą wszech czasów. – Każdy ma jakiegoś bzika – Chotomska przywołała słowa własnego utworu. – Moim bzikiem jest pisanie piosenek dla dzieci.

Piosenki Ewy Chotomskiej znają i starsi, i młodsiPiosenki Ewy Chotomskiej znają i starsi, i młodsifot. Gerard Augustyn

Autorka „Kuchennego alfabetu” jest córką znanej pisarki Wandy Chotomskiej. – Z mlekiem mamy wyssałam zdolności tworzenia dla dzieci – stwierdziła. – Już od dziecka ćwiczyłam zabawę w rymy.

Podczas piątkowego spotkania artystka opowiadała najmłodszym o swoich zwierzętach (m.in. o psie Felku Parerasie, któremu poświęciła całą książkę), o tym, jak powstają jej piosenki, i o wyobraźni, którą najlepiej jest rozwijać poprzez czytanie.

Ewa Chotomska:  Ostatnio zaskakuje mnie to, że coraz więcej dzieci zna „Fantazję”. Tę piosenkę napisałam wraz ze Sławkiem Kowalewskim z Trubadurów dla jego córeczek. Nagle okazało się, że jest szalenie popularnaEwa Chotomska: Ostatnio zaskakuje mnie to, że coraz więcej dzieci zna „Fantazję”. Tę piosenkę napisałam wraz ze Sławkiem Kowalewskim z Trubadurów dla jego córeczek. Nagle okazało się, że jest szalenie popularnafot. Gerard Augustyn

Chotomska całe dorosłe życie przepracowała w telewizji. Ale kojarzona jest przede wszystkim z jednym programem – legendarnym Tik-Takiem, w którym ogrywała rolę Ciotki Klotki. – Traktuję to jako życiową przygodę. Nigdy nie sądziłam, że będę robić to, co robię – powiedziała.

Utwór „Szczotka, pasta” znają niemal wszyscy, nie wszyscy jednak wiedzą, że ćwierć wieku temu dentyści poprosili twórców Tik-Taka o napisanie piosenki, który zachęciłaby dzieci do mycia zębów. Podobnie było w przypadku utworu „Mydło lubi zabawę”, który z kolei powstał „na zamówienie” nauczycieli.

Ewa Chotomska i... Ciotka Klotka na huśtawceEwa Chotomska i... Ciotka Klotka na huśtawcefot. Gerard Augustyn

Piosenki Chotomskiej najczęściej wykonywał zespół Fasolki, którego autorka „Piosennika Ciotki Klotki” jest założycielką. W ubiegłym roku grupa świętowała 25-lecie istnienia. – Przez Fasolki przewinęło się około 800 osób – powiedziała Chotomska. W zespole występują już dzieci Fasolek, a także wnuczka artystki, Zuzia.

Co dziś robi Ciotka Klotka? – Krążę po Polsce – śmieje się Ewa Chotomska. – Miałam bardzo dużo spotkań autorskich. Ostatnio zaskakuje mnie to, że coraz więcej dzieci zna „Fantazję”. Tę piosenkę napisałam wraz ze Sławkiem Kowalewskim z Trubadurów dla jego córeczek. Nagle okazało się, że jest szalenie popularna. Niedawno stworzyłam nawet wersję dla dorosłych.

Najmłodsi chętnie brali udział w zabawach proponowanych przez Ewę ChotomskąNajmłodsi chętnie brali udział w zabawach proponowanych przez Ewę Chotomskąfot. Gerard Augustyn

Artystka podkreśla, że tęskni za Tik-Takiem, a zwłaszcza za mądrymi programami dla dzieci, które byłyby emitowane popołudniami. – Te, które obecnie są na antenie, nadawane są rano – stwierdziła Ewa Chotomska. – Jak słusznie stwierdziła moja koleżanka, to programy dla chorych dzieci, bo zdrowe w tym czasie są albo w szkole, albo w przedszkolu.

Pod koniec spotkania utworzyła się długa kolejka po autografyPod koniec spotkania utworzyła się długa kolejka po autografyfot. Gerard Augustyn

(informacja ii)