Zmarł ksiądz Władysław Rączka

Zmarł ksiądz Władysław Rączka
fot. Krzysztof Gwizdała Odszedł Honorowy Obywatel Bolesławca, wieloletni proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja i jeden z najbardziej szanowanych duszpasterzy. Miał 84 lata.
istotne.pl pogrzeb, władysław rączka

Ksiądz Władysław Rączka przyjechał do Bolesławca w czasie, kiedy działała w naszym mieście tylko jedna parafia. Była to parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. – Bolesławiec zachwycił mnie od początku – mówił prałat podczas obchodów swoich 80 urodzin, w 2005 r. – Był bardzo ciekawym środowiskiem. Na naszych ziemiach osiedlali się ludzie z Jugosławii, Francji, Ukrainy i Polski centralnej. Byli też Czesi, Rumuni a nawet Grecy i Romowie. Uważam, że zintegrowali się dzięki kościołowi. To podczas mszy i zajęć w parafii spotykali się, wymieniali doświadczeniami, a później przyjaźnili, a nawet żenili.

Jego pracę wysoko oceniały nie tylko władze kościelne, ale również społeczność miasta, która w 1995 r. przyznała kapłanowi tytuł Honorowego Obywatela Bolesławca.

W 2004 r. ks. Władysław Rączka odszedł na emeryturę. Podczas mszy pożegnalnej kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja został podniesiony do rangi sanktuarium, a ks. Rączce nadano tytuł Honorowego Proboszcza i Kustosza Sanktuarium.

Aktualizacja 2009-06-08 13:55

We wtorek 9 czerwca o 18:00 w Sanktuarium odbędzie się msza eksportacyjna w intencji Zmarłego. Liturgii przewodniczyć będzie biskup Tadeusz Rybak.

Aktualizacja 2009-06-08 16:30

Pogrzeb odbędzie się 10 czerwca o 12:00 w miejscowości Godziszka (koło Bielska-Białej). Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył biskup Stefan Cichy.