Jan Sumikowski robi film o Gliniadzie

Jan Sumikowski robi film o Gliniadzie
fot. GH Przyjaciel Bogdana Nowaka pracuje nad dokumentalną impresją o paradzie Glinoludów podczas Karnawału Kultur w Berlinie.
istotne.pl jan, sumikowski

Jan Sumikowski pojechał wraz z Bogdanem Nowakiem – pomysłodawcą Gliniady – i z ponad setką Glinoludów do Berlina, by dokumentować paradę na tegorocznym Karnawale Kultur. Sumikowski jest zafascynowany bolesławieckim fenomenem Gliniady, czyli parady osób w oryginalnych kostiumach wymalowanych masą ceramiczną. Postanowił nakręcić film, który będzie promował to niezwykle działanie.

Bogdan Nowak zaraził Sumikowskiego ideą Gliniady. – To niesamowite, że Bogdan poświęca swój czas i energię na takie artystyczne działania, że dzieli się swoją wiedzą z innymi – mówi Jan Sumikowski. – Sama w sobie idea promocji miasta jest niezwykła. A dodatkowo zrobić takie widowisko bez wielkich pieniędzy, bez dotacji państwowych, to jest sztuka! – dodaje przyjaciel Bogdana. Celem Sumikowskiego jest zgłosić skończony dokument na jeden z artystycznych festiwali filmowych. Jego działanie jest tak samo, jak działania Glinoludów, całkowicie spontaniczne i bezinteresowne.

Jan Sumikowski towarzyszył Glinoludom z kamerą przez cały wyjazdJan Sumikowski towarzyszył Glinoludom z kamerą przez cały wyjazdfot. Krzysztof Gwizdała

Jan Sumikowski wyjechał z Polski przed zmianą systemu i osiadł we Francji. Pracował jako wykonawca detali, ozdób oraz flakonów na perfumy dla krawców haut couture jak Jeana-Paula Gautier czy Christiana Lacroix. Pięć lat temu zafascynowały go możliwości najnowszej techniki i zaczął pracować nad małymi formami filmowymi tworzonymi komputerowo.

Nowa pasja pochłonęła go bez reszty. Dlatego Gliniadę odbiera z entuzjazmem i świeżością spojrzenia. Materiały, które pokazał, dają przedsmak dokumentu mówiącego o pasji ludzi biorących udział w Gliniadzie, o ich oryginalności i spontaniczności. Ujęcia pokazujące jadących na paradę Glinoludów, jeszcze bez kostiumów, oddawały to, jak świetną zabawą są takie wyjazdy. Zdjęcia z parady dokumentowały trud paradujących, ich przygotowania i rosnącą energię artystycznego działania, w którym brali udział.

Redakcja portalu IstotneInformacje.pl życzy Janowi Sumikowskiemu jak najszybszego ukończenia prac nad filmem oraz jak najwyższych nagród na festiwalach.

(informacja GH)