Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Środowiska działa w Bolesławcu

Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Środowiska działa w Bolesławcu
fot. www.sxc.hu (barunpatro) Piątka studentów z powiatu bolesławieckiego chce walczyć o ekologię. – Musimy chronić naturę, nikt tego za nas nie zrobi – mówi prezes organizacji.
istotne.pl ekologia, piotr, tutak

Stowarzyszenie powstało w lutym br. – Robimy to z pasji, nie dla pieniędzy –  mówi Piotr Tutak, absolwent ochrony środowiska i szef organizacji. – Do działania zachęca nas to, że coraz więcej osób zaczyna się interesować ekologią – dodaje.

Jak podkreśla Piotr, w Bolesławcu brakuje edukacji ekologicznej z prawdziwego zdarzenia. Niedawno pisaliśmy o tym, że bolesławianie nagminnie wywożą śmieci do lasu. – Z wielu rzeczy ludzie nie zdają sobie sprawy. Wyrzucając odpady do lasu, prędzej czy później i tak za nie zapłacą – tłumaczy szef Stowarzyszenia.

Skąd taka bezmyślność? Zdaniem Piotra, przede wszystkim z niewiedzy. Nie wszyscy bolesławianie orientują się, co można zrobić z tzw. elektrośmieciami. Dlatego też organizacja chce postawić na edukację. W planach: konkursy, akcje i wyjazdy, które przyczynią się do podniesienia świadomości ekologicznej.

Stowarzyszenie zamierza też rozwinąć współpracę ze spółkami komunalnymi i służbami mundurowymi. – Chcemy być pośrednikiem między ludźmi a instytucjami, postawić na prewencję – podkreśla prezes organizacji. – Wytworzyć mechanizm interwencji i reagowania, tak aby bolesławianie bali się „na dziko” wyrzucać śmieci. Myślę, że jesteśmy w stanie stworzyć taki program.

Póki co organizacja skupia pięciu członków. – Wszyscy są studentami, ale nie wprowadziliśmy żadnych ograniczeń wiekowych. Jesteśmy otwarci na współpracę – zaznacza Piotr. – Chcemy funkcjonować jak sprawne przedsiębiorstwo i namówić ludzi do tego, aby zaczęli działać.

Dlaczego dbanie o czystość środowiska jest tak ważne? – Natura powstała przed nami, musimy ją chronić – podkreśla prezes Stowarzyszenia. – Nikt inny tego za nas nie zrobi – dodaje.

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizacji.

(informacja ii)

Zobacz także

Strona Stowarzyszenia