Polacy spędzają wakacje za granicą

Polacy spędzają wakacje za granicą
fot. sxc.hu W bolesławieckich biurach podróży popularne są Egipt, Turcja, Bułgaria i Tunezja.
istotne.pl wakacje, podróż, zagranica

Wakacje w pełni. Pogoda wreszcie dopisuje, więc sporo osób udaje się na urlop. Dokąd? Możliwości jest wiele. "Od kilku lat najpopularniejsze kraje to Egipt, Turcja i Tunezja" – mówi Agnieszka Furman-Zając, właścicielka biura turystycznego Piramida. "Są one atrakcyjne cenowo i cieszą się większym powodzeniem niż droższe Grecja i Hiszpania. Klienci najczęściej pytają o dwutygodniowe turnusy" – dodaje Agnieszka Furman-Zając. Wzrasta popularność Bułgarii, którą ze względu na niewielkie koszty wybierają szczególnie młodzi ludzie.

Lepiej wcześniej

Nabywców znajdują zarówno tańsze wyjazdy, jak i te, których ceny zaczynają się od dwóch tysięcy złotych. W tym roku najbardziej rozczarowani są klienci przyzwyczajeni do ofert last minute – jest ich niewiele i są mniej atrakcyjne niż oferty katalogowe. Nowością jest system first minute – wcześniejsze wykupienie wycieczki gwarantuje bardzo korzystne warunki.

Wyższy standard

W innych bolesławieckich biurach sytuacja wygląda podobnie – najczęściej wybierane są Egipt i Bułgaria. Przede wszystkim ze względu na cenę. Dwutygodniowy pobyt w czterogwiazdkowym hotelu w Skarm-en-Sheik kosztuje wraz z przelotem niecałe dwa tysiące złotych. Chcąc spędzić dwa tygodnie w Bułgarii, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1.300 złotych. Ceny porównywalne z polskimi, jakość usług – zdecydowanie wyższa, więc nie jest niczym nadzwyczajnym, że wiele osób decyduje się na zagraniczną ofertę. Niebagatelne znaczenie ma również pogoda – nad Bałtykiem często kapryśna.

Wbrew przewidywaniom nie zmalało zainteresowanie wypoczynkiem w krajach arabskich. Zdarzają się osoby, które obawiają się terroryzmu, ale są to sporadyczne wypadki. Natomiast tuż po tragedii "11 września" znacznie spadła ilość sprzedawanych ofert samolotowych.

Na własną rękę

Nie brakuje osób, które wolą zorganizować sobie wakacyjny wyjazd samodzielnie. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze i gwarantuje niezależność. Sporo młodych ludzi organizuje wyjazdy w mniej popularne niż Grecja i Hiszpania, a równie interesujące miejsca. Dużą popularnością od dawna cieszą się Czechy i Słowacja, wiele osób wyjeżdża na Krym. Kluczową rolę odgrywa cena, jednak odpoczynek od komercji i nietuzinkowe spędzenie wolnego czasu też są istotne.