Tania Orka dla aktywnych emerytów

Tania Orka dla aktywnych emerytów
fot. Grażyna Hanaf Emerytce z Bolesławca dotychczas taniej było pływać wyczynowo w Polkowicach, bo stary basen w Bolesławcu był dla niej… zbyt drogi. Na „Orce” popływa za 5 zł.
istotne.pl basen orka, emeryci

Zdzisława Pachom nie wstydzi się mówić o swoim wieku, bo na emeryturze została sportowcem. Poprawia swoje czasy w pływaniu, a na zawodach, w swojej kategorii wiekowej, zdobywa złote medale. Ma 66 lat i na wspólne wyczynowe pływanie namówiła ją starsza o pięć lat siostra, która mieszka w Polkowicach. Tam Zdzisława zapisała się do klubu pływackiego Masters.

Zdzisława Pachom pływać wyczynowo zaczęła na emeryturze i jest zadowolona, że w Bolesławcu stać ją będzie na trenowanie ulubionego sportuZdzisława Pachom pływać wyczynowo zaczęła na emeryturze i jest zadowolona, że w Bolesławcu stać ją będzie na trenowanie ulubionego sportufot. G. Hanaf

– Zamiast wydawać na leki i lekarzy, my pływamy – mówi emerytka. – Poznałam w klubie wiele pań z ogromną nadwagą. Koleżanka ważyła ponad 100 kg. W dwa lata nie tylko pozbyła się kilogramów, ale zaczęła zdobywać medale na zawodach pływackich.

Stary basen miał atrakcyjne zniżki tylko dla dzieci

Zdzisława nie zapisała się do bolesławieckiego klubu Masters. Wybrała tańsze dla niej Polkowice. Dwa tygodnie ćwiczyła tam, mieszkając u siostry, a na dwa tygodnie wracała do Bolesławca. Stary basen nie dość, że był dla niej za mały, to indywidualny wstęp zbyt drogi.

– Miesięczna stawka członkowska dla emerytów wynosi w Polkowicach 30 zł – mówi Zdzisława. – Pływamy na dużym basenie przy szkole. Mamy w tej cenie wstęp na basen, codziennie rano półtorej godziny, gimnastykę w wodzie i ćwiczenia z trenerem. Członkowie bolesławieckiego klubu Masters płacą składkę 20 zł, nie mają trenera i dodatkowo za każde wejście na basen musieli zapłacić 4 zł.

Bez członkostwa w klubie indywidualny wstęp na bolesławiecki basen wynosił emerytkę 6,5 zł za 45 min. (zniżka dla osób po 65 roku życia). Atrakcyjne zniżki miały jedynie dzieci.

– Żeby nie stracić formy przed zawodami, to należy ćwiczyć codziennie, minimum trzy razy w tygodniu. To duży koszt – mówi Zdzisława. – Liczę, że nowy basen będzie nie tylko większy, ale i tańszy dla starszych osób.

Orka – dla emeryta 5 złotych za godzinę

Nowy park wodny ma bardziej elastyczny cennik. W dni pracujące, od 6:30 do 8:00, emeryci po 65 roku życia zapłacą jedynie 5 zł za godzinę. Zniżka jest też dla uczniów, studentów i dzieci do 6 lat.

Prezeska klubu Masters w Bolesławcu Dorota Bernat, zapytana o dofinansowanie klubu przez miasto i możliwość nawiązania współpracy z dyrektorem nowego parku, odpowiada, że jest dobrej myśli.

– Nie narzekam na współpracę z miastem – mówi Bernat. – Oczywiście nie mamy takich możliwości, jak Polkowice. Tamta gmina jest po prostu bogatsza. Jest tam też wielu sponsorów, którzy dofinansowują kluby i trudno Polkowice porównywać do Bolesławca. Będziemy w kontakcie z dyrektorem „Orki”, który otwarty jest na nasze propozycje współpracy. Oczywiście, że chcielibyśmy otrzymać jak największe ulgi dla naszych aktywnych klubowiczów.

Robert Tomczyk, dyrektor parku wodnego potwierdza chęć współpracy. – Zapraszam członków bolesławieckiego klubu Masters do rozmów – mówi. – Jestem otwarty i na pewno pomogę każdemu, kto chce uprawiać czynnie sport.

Dorota Bernat wspomina wyjazd za granicę, do Niemiec, gdzie na jednym z basenów, na który tam chodziła, specjalnie dla emerytów podgrzewano wodę.

– Starsi ludzie mają złe krążenie, cieplejsza woda jest dla nich wskazana – wyjaśnia Dorota Bernat, jak dba się o niemieckich emerytów. – W specjalnych godzinach dla osób starszych woda w basenie była podgrzewana do 24 st. Celsjusza. Marzy mi się takie dbanie o starsze osoby w naszym kraju.

Prezeska bolesławieckiego klubu Masters uważa też, że nie ma lepszej rekreacji dla starszych osób, jak pływanie. – To jedyny bezkolizyjny sport, który aktywuje wszystkie mięśnie i poprawia ukrwienie mózgu – mówi Bernat. – Nasze społeczeństwo z jednej strony się starzeje, z drugie wydłuża się nam czas pracy. Potrzebujemy być zdrowi. Pływanie jest na to najlepszym sposobem.

(informacja: Grażyna Hanaf)


Zdjęcia wykonane w dniu otwarcia basenu