Wystawa łowicka w Muzeum Ceramiki

Wystawa łowicka w Muzeum Ceramiki
fot. Muzeum w Łowiczu Zrekonstruowane wnętrze izby łowickiej, tańce ludowe Księżaków oraz łowickie smakołyki czekać będą na zwiedzających Muzeum Ceramiki w czwartek.
istotne.pl wystawa, muzeum ceramiki

W budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa odbędzie się wernisaż wystawy "Księżacy i ich świat. Kultura ludowa regionu łowickiego w I poł. XX w". Wydarzeniu będą towarzyszyły występy Zespołu Pieśni i Tańca "Bolesławiec", który zaprezentuje łowickie tańce i utwory ludowe. Goście będą mieli również okazję spróbować tradycyjnych wyrobów cukierniczych.

Pocztówka z początku XX w.Pocztówka z początku XX w.fot. Muzeum w Łowiczu
Wnętrze izbyWnętrze izbyfot. Muzeum Ceramiki

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Ceramiki ze zbiorów Muzeum w Łowiczu ma przybliżyć zwiedzającym kulturę i obyczajowość Księżaków – ciekawej grupy etnograficznej, zamieszkującej niegdyś dobra arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, określane mianem Księstwa Łowickiego. Jako poddani arcybiskupa korzystali oni z większych swobód, dzięki czemu wykształcili oryginalną, bardzo bogatą kulturę materialną

Wśród wielu eksponatów na wystawie znajdują się typowe stroje łowickie w charakterystyczne barwne pasy oraz wyroby sztuki ludowej – pająki i wycinanki. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć wyroby użytkowe wykonane z tzw. ceramiki bolimowskiej, tak odmienne od rodzimej, bolesławieckiej kamionki. Ciekawym elementem ekspozycji jest aranżacja wnętrza izby łowickiej z meblami oraz sprzętami domowymi. W chacie ustawiono również stół Wielkanocny, na którym nie zabrakło zdobionych wydmuszek oraz świątecznych dekoracji.

Organizatorzy wystawy zapraszają wszystkich do zapoznania się z niezwykłą kulturą i ciekawymi zwyczajami Księżaków. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 24 marca, o godzinie 17:00. Wystawę można oglądać od wtorku do soboty od 10:00 do 16:00 w niedzielę zaś od 11:00 do 16:00.

Muzeum Ceramiki/Grażyna Hanaf