Arka Noego: narkotyki są jak rosyjska ruletka

piotr-stepniak
fot. istotne.pl W II LO odbyło się spotkanie profilaktyczne Stowarzyszenia Arka Noego. Byli narkomani i przestępcy opowiadali o zagrożeniach, jakie niesie za sobą używanie narkotyków i picie alkoholu.
istotne.pl 0 profilaktyka, stowarzyszenie, stępniak, 2lo bolesławiec

Reklama

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu profilaktycznym, przygotowanym przez Stowarzyszenie Pomocy „Arka Noego”. Piotr Stępniak, Dariusz GóralczykMarcin Tyburczy opowiedzieli licealistom historie swojego życia.

– Dlaczego ludzie jarają zioło? – zapytał Góralczyk, raper ze Świdnicy. – Jeździmy po całym kraju i nikt nie odpowiada, że jarają po to, aby zrujnować sobie życie. Odwiedzamy szkoły, szpitale psychiatryczne, zakłady karne, poprawczaki. W szpitalach psychiatrycznych widzimy ludzi, którzy mają 15 lat i są chorzy na schizofrenię. Tylko dlatego, że palili skuna. Dziś nie ma takiej marihuany, jaka była kiedyś. Dawniej dorosły człowiek musiał wypalić dwa skręty, zapić piwem i dopiero wtedy zaszumiało mu w głowie. Dziś jest taki skun, że czterech dorosłych facetów pali jednego topka w dulawce i ma w głowie taki sajgon, że nie ogarnia rzeczywistości. Myślą, że palą marihuanę, tymczasem dilerzy dosypują do niej trutkę na szczury, eter, heroinę i inne specyfiki, żeby młodych ludzi – jak wy – jak najszybciej uzależnić i jak najwięcej z was wyciągnąć kasy.

Dariusz GóralczykDariusz Góralczykfot. GA

W wieku 13 lat Góralczyk był uzależniony od marihuany. – Uwierzyłem w mit, że zioło nie uzależnia – opowiadał świdniczanin. – Ja i moi koledzy mówiliśmy sobie, że nigdy nie będziemy brać żadnych prochów. Wszyscy potem brali. Jeden nie zdążył, bo w wieku 15 lat popełnił samobójstwo.

Zaczęły się zatargi z prawem, problemy ze zdrowiem. Któregoś dnia raper przedawkował. Nie potrafił utrzymać się na nogach. Myślał, że to już koniec. – I wtedy przypomniało mi się to, że Jezus może mi pomóc – powiedział. – Moja mama próbowała wszystkiego, walczyła o mnie. Ludzie mówili jej: wywal tego ćpuna z domu, a ona modliła się na kolanach, żeby Bóg odmienił moje życie. Kiedyś w nocy zasnęła na kolanach i przyśnił jej się Jezus. Powiedział do niej: córko, wszystko będzie dobrze. I rzeczywiście. Udało mi się. Ale wielu moich kolegów nie żyje.

Piotr StępniakPiotr Stępniakfot. GA

Piotr Stępniak, były gangster, który ponad 20 lat spędził w więzieniu, opowiadał o zagrożeniach, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu. – Nikt nie pije alkoholu po to, żeby stać się alkoholikiem – zaznaczył. – 96% ludzi, którzy siedzą w więzieniu, to osoby, które popełniły przestępstwa pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Wierzę, że wielu z was wyciągnie z tego wnioski.

– Narkotyki są jest jak rosyjska ruletka, w którą gra się za pomocą pistoletu z 99 nabojami i jedną pustą komorą – kontynuował. – Tylko jednej osobie na sto udaje się z tego wyjść. Życie ludzkie to nie jest rosyjska ruletka.

Marcin TyburczyMarcin Tyburczyfot. GA

Spotkanie przeplatane było utworami hiphopowymi w wykonaniu Góralczyka i Tyburczego oraz filmikami nakręconymi przez Stowarzyszenie. – To była jedna z najlepszych prelekcji w historii tej szkoły, a wiem, co mówię, bo pracuję tutaj od 22 lat – zaznaczył Mirosław Sakowski, dyrektor II LO.

– Nasze Stowarzyszenie mówi młodzieży o pułapkach, jakie na nią czyhają – podkreśla w rozmowie z portalem Istotne.pl Piotr Stępniak. – Mówimy o takich wartościach jak miłość, pokój i rodzina. Młodzież to przyszłość naszego kraju, kochamy ją i nie chcemy, aby bezwzględni ludzie bogacili się na jej naiwności. Nie opowiadamy głupot, nie czytamy z kartki. Mówimy prawdę i pokazujemy, jakie jest życie.

Stowarzyszenie Pomocy „Arka Noego” gościło w szkole z inicjatywy Rady Rodziców i pedagoga Dariusza Kunaszki. – Ta organizacja nie skupia teoretyków, którzy wygłaszają jakieś regułki – zaznacza Kunaszko. – To ludzie, którzy wszystko to przeżyli na własnej skórze i teraz organizują tego typu spotkania po to, abyśmy uniknęli ich błędów. Wszystkim szkołom polecamy udział w tym programie profilaktycznym.

(informacja: ii)

Zobacz także

Materiał Grażyny Hanaf o Piotrze Stępniaku

Reklama