Arkady ognia – artystyczne piece na Święto Ceramiki

Arkady ognia – artystyczne piece na Święto Ceramiki
fot. Mateusz Grobelny „Arkady ognia” oraz „Wrak wygasłego słońca”, to nowe projekty pieców artysty Mateusza Grobelnego. Piece zostaną przygotowane na tegoroczne Święto Ceramiki.
istotne.pl bok-mcc, mateusz grobelny, piec, mateusz

Dwa wyjątkowe piece staną na skarpie w Rynku podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Mateusz Grobelny, artysta ceramik i twórca pieców, jest stałym gościem w Bolesławcu. W zeszłym roku jego projekt „Akwarium ognia” budził zainteresowanie i podziw bolesławian oraz turystów. Na tegoroczne święto Mateusz Grobelny przygotował wyjątkowe prace. - Ogień pracujący w piecu ceramicznym podczas wypału fascynuje mnie od dawna – mówi Mateusz Grobelny. – Dlatego moje piece stają się coraz bardziej przeźroczyste, by można było ten ogień obserwować. Taki transparentny piec to wyjątkowy spektakl. Fascynująca jest obserwacja ognia, który zmienia swoją barwę w zależności od temperatury, lub tańczy liżąc wypalą ceramikę.

Piec „Arkady ognia” nawiązuje kształtem do bolesławieckiego wiaduktuPiec „Arkady ognia” nawiązuje kształtem do bolesławieckiego wiaduktufot. Mateusz Grobelny

Piec „Arkady ognia” nawiązywać będzie kształtem do bolesławieckiego wiaduktu. „Wrak wygasłego słońca”, to wyjątkowy piec, który zostanie zbudowany z ponad 6 tys. szyb (5 na 10 cm o grubości 1 cm). Konstrukcje obu pieców będą stawiane na skarpie w Rynku na kilka dni przed Świętem Ceramiki. Wypał w piecach zacznie się od 19 sierpnia w drugi dzień święta i zakończy 22 sierpnia w niedzielę.

Ogłoszenie BOK MCC: Bolesławiecki Ośrodek Kultury poszukuje 1200 używanych cegieł szamotowych do budowy pieców. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 75 644 21 46.

(informacja Grażyna Hanaf)