Otwarto wystawę „Szept”

Otwarto wystawę „Szept”
fot. Gerard Augustyn Czy w małej szafce może pomieścić się cała galeria? Okazuje się, że tak. Oryginalną pracę Jolanty Różyło i Martyny Żyń można oglądać w holu kina Forum.
istotne.pl bok-mcc, wystawa, radosław, gajewski, jolanta, martyna, żyń, różyło

Na pomysł Galerii Szafka wpadł Radosław Gajewski z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, kurator wystawy „Szept”. „Pomysł na miniaturową galerię to nie jest nic nowego” podkreśla Gajewski. Podobne wystawy były organizowane w chociażby w Poznaniu czy w Warszawie, gdzie prace artystyczne wystawiano w... pudełku po butach. Jak jednak zaznacza kurator, bolesławiecką ekspozycję wyróżnia to, że szafka w holu kina Forum nie jest czymś sztucznie stworzonym na potrzeby wystawiennictwa. To mebel, który jest silnie związany z codziennym życiem i który budzi pozytywne skojarzenia.

fot. Krzysztof Gwizdała

Wystawa „Szept” przedstawia pracę Jolanty Różyło i Martyny Żyń, na co dzień uczennic II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. To pierwsza ich ekspozycja. Zaprezentowane dzieło powstało w dwa dni. Młode artystki nie chcą zdradzić, jakie niesie przesłanie. „Wolałybyśmy interpretację pozostawić oglądającym” przyznaje Jolanta. „To jest otwarta szafka. Wszystkich tych, którzy mają jakiś pomysł, zachęcamy – niech w ten sposób wyrażą siebie” dodaje Martyna.

fot. Gerard Augustyn

Radosław Gajewski chce, aby w szafce swe prace wystawiali nie tylko młodzi ludzie, ale także uznani artyści. Minigaleria ma być projektem łączącym pokolenia. Z jednej strony ma wzbudzić zainteresowanie młodzieży dziełami, które wystawiane są w galerii Długiej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Z drugiej zaś – przykuwać uwagę osób starszych. „Chcę, żeby oba te projekty miały wspólną publiczność” zaznacza kurator.

Wystawę można zwiedzać przez najbliższy miesiąc.

(informacja GA)