Bolesławianie świetnie bawili się przy muzyce bałkańskiej

Bolesławianie świetnie bawili się przy muzyce bałkańskiej
fot. Krzysztof Gwizdała Występy zespołów Pelagić z Banja Luki i cygańskiego Terno zakończyły tegoroczny Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej.
istotne.pl koncert, dni miasta, festiwal kultury południowosłowi

Drugi dzień obchodów święta Bolesławca poświęcony był kulturze bałkańskiej. Już od godziny 10:00 w centrum miasta można było usłyszeć muzykę ludową w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Artyści po krótkim występie przeszli spod ratusza na plac ks. Popiełuszki. W tym samym czasie z bolesławieckiego rynku wystartował XVI Międzynarodowy Rajd Rowerowy Policjantów VIP-ów. Kolumnę rowerzystów pilotował policyjny radiowóz i para strażników miejskich na rowerach.

Od rana na placu ks. Popiełuszki powstawała osada Gumiera. Na ludowych stoiskach skosztować można było wielu smakołyków i specjałów kuchni bałkańskiej. Była między innymi pećenica, pita, różnego rodzaju ciasta i zupy. Ci zaś, którzy uważają się za pechowców, mogli nabyć szczęśliwą podkówkę z wykutym imieniem.

Nieopodal stoisk ludowych prezentowały się zespoły folklorystyczne (m.in. Jutrzenka, Zagajnik i Kapela Herbutów), których żywiołowa muzyka porwała wielu bolesławian do wspólnej zabawy. Imprezę prowadził Stanisław Sielicki, aktor, konferansjer i wodzirej.

O 16:00 w sali kina Forum rozpoczął się spektakl przygotowany przez Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa pod tytułem „Miłość do końca, czyli epizod z życia św. Marii de Mattias”.

Podczas drugiego dnia święta miasta nie zabrakło też sportowych emocji. Na pływalni krytej odbyła się Bolesławiecka Setka Pływacka. Natomiast w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego siłacze rywalizowali w Międzynarodowych Zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

Po godzinie 18:00 grupy folklorystyczne zaczęły występować na dużej scenie. Przed bolesławiecką publicznością zaprezentowały się m.in.: Jutrzenka, Zagajnik, Nad Kwisą czy Niespodzianka. Gwiazdami tegorocznego Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej były zespoły RKUD Pelagić z Banja Luki i Terno, który zaprezentował widowisko „Cygańskie wesele”. Bolesławianie bawili się do późna w nocy.

Tancerze zespołu "Pelagić" z Banja LukiTancerze zespołu "Pelagić" z Banja Lukifot. Krzysztof Gwizdała

(informacja MZ/GA)