Bolesławianie wygrali konkurs lotów Red Bull

Bolesławianie wygrali konkurs lotów Red Bull
fot. D. Chodyra Trójka bolesławian zajęła pierwsze miejsce w konkursie lotów Red Bull. Zwyciężyli konkurując z 42 innymi ekipami.
istotne.pl zawody, chodyra, red bull

43 zwariowane maszyny wystartowały w niedzielnym konkursie latania Red Bull nad poznańską Maltą. Były latające kaczki-bliźniaczki, latający stadion narodowy "model Euro 2100", londyński autobus a nawet "bociek nadzieja dziewic". Statki startowały ze specjalnej rampy ustawionej nad jeziorem. Jury oceniało długość lotu, jego styl i oryginalność.

Maszyna latająca zbudowana przez bolesławianMaszyna latająca zbudowana przez bolesławianfot. D. Chodyra

Zawody wygrała ekipa z Bolesławca. Bracia Tomasz, Dominik i Bartłomiej Chodyrowie oraz Dominik Naglik przygotowali konstrukcję pod tytułem "Marzenia o wolności Alcatraz". Zwyciężyli w klasyfikacji generalnej i dodatkowo otrzymali nagrodę specjalną jury za najdłuższy lot – 16,5 m.

Dominik Naglik i bracia Chodyrowie, zdobywcy pierwszego miejsca w konkursie Red-BullDominik Naglik i bracia Chodyrowie, zdobywcy pierwszego miejsca w konkursie Red-Bullfot. D. Chodyra

Koncepcja maszyny oparta była na ucieczce z więzienia skazańców odsiadujących wyrok za miłość do latania. Zespół nie tylko przygotował się świetnie pod względem technicznym, ale zaprezentował także najlepszy pokaz przed startem. Wehikuł dowodzony przez Tomasza Chodyrę nie ustanowił nowego rekordu świata w długości lotu (który wynosi 59,44 m), jednak i tak poleciał najdalej. „Przyjechaliśmy uwolnić się. Chcemy uciec, a ucieczka musi być daleka” cieszył się kapitan zwycięskiego zespołu.

(informacja Gazeta.pl/RedBull.pl/ KG)