Bałkańska Festa po raz trzeci

Bałkańska Festa po raz trzeci
fot. Gerard Augustyn Miłośnicy kultury południowosłowiańskiej świetnie bawili się podczas trzeciej już edycji Bałkańskiej Festy, która odbyła się w Bolesławicach. Gwiazdą wieczoru była grupa Balkan Folk Acoustic.
istotne.pl festyn, gokis, festa, bałkańska, impreza

W upalną niedzielę na boisku w Bolesławicach zgromadziło się wielu sympatyków dobrej muzyki i zabawy. Pierwszego czerwca w podbolesławieckiej miejscowości świętowały nie tylko dzieci, ale również repatrianci, członkowie ich rodzin, a także miłośnicy kultury bałkańskiej.

Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcjiOrganizatorzy przewidzieli wiele atrakcjifot. Gerard Augustyn
Beata Widera przeprowadzała miniwywiady z repatriantamiBeata Widera przeprowadzała miniwywiady z repatriantamifot. Gerard Augustyn

W powiecie bolesławieckim od kilku lat odbywają się imprezy upamiętniające powroty dużych grup ekspatriowanych Polaków do ojczyzny. Wielu mieszkańców naszego powiatu wciąż kultywuje zwyczaje, obrzędy, tradycje kulinarne z tamtych stron. Nadal pamiętane i śpiewane są południowosłowiańskie pieśni. Z tego powodu zarówno w Bolesławcu, jak i w okolicznych gminach imprezy o tematyce bałkańskiej cieszą się niesłabnącą popularnością.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Podczas trzeciej już Bałkańskiej Festy wystąpiło 10 grup. Na scenie zaprezentowały się: Zespół Śpiewaczy z Ocic, Ale Babki z Różyńca, Nasza Biesiada z Osiecznicy, Milikowianki, grupa Nad Kwisą z Osiecznicy, Zagajnik, Kapela Herbutów, Ego z Bolesławca oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka.

Na scenie zaprezentował się doskonale znany zespół JutrzenkaNa scenie zaprezentował się doskonale znany zespół Jutrzenkafot. Gerard Augustyn

Gwiazdą wieczoru był Balkan Folk Acoustic, zespół od lat popularyzujący bułgarski folklor, tradycje ludowe i muzykę takich krajów jak Macedonia, Rumunia, Serbia, Chorwacja oraz Grecja. Do Bolesławic członkowie grupy przyjechali wraz z przyjaciółmi z Bułgarii, których część postanowiła osiedlić się w Polsce. Bułgarzy przywieźli ze sobą tradycyjne przetwory, których każdy mógł skosztować.

Podczas Bałkańskiej Festy można było zmierzyć sobie ciśnienie...Podczas Bałkańskiej Festy można było zmierzyć sobie ciśnienie...fot. Gerard Augustyn
... i postrzelać do celu... i postrzelać do celufot. Gerard Augustyn

Podczas tegorocznej Bałkańskiej Festy mieszkańcy powiatu bolesławieckiego mieli okazję usłyszeć przeróżne piosenki. Przykładem utworu, który znany jest nie tylko repatriantom, ale i młodszemu pokoleniu, jest chociażby „Marijanna”. Zaprezentowano ją tego dnia aż cztery razy, a wszystkie wersje znacznie się od siebie różniły.

Po występnie Balkan Folk Acoustic odbyła się zabawa taneczna. Miłośnicy kultury bałkańskiej bawili się do późna w nocy.

(informacja GOKiS w Bolesławcu z/s w Kruszynie/GA)